31/05/2022
Indians 18 13 12 24 - 67 -
Optimus Priamus 14 13 12 9 - 48 -

Αήττητοι και ωραίοι οι Indians!

Στο Basketaki Arena για τη Summer Development 2 League, οι Indians  πραγματοποίησαν τη τρίτη νίκη στη διοργάνωση, καθώς επιβλήθηκαν των Optimus Priamus με σκορ 67-48  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Φώτη Κασιμάτη, καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ,  βοήθησε  στα ριμπάουντ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες, μοίρασε ασίστ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 16  πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι φιλοξενούμενοι  με τον Παπαδάκο να ηγείται  των προσπαθειών τους πήραν το προβάδισμα, 6-8 και 8-12, με τους γηπεδούχους  να αντιδρούν , καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 10-2 έκλεισαν τη περίοδο στο συν έξι, 18-14 . Ο Βασάλος  πέτυχε 8 πόντους, ενώ 7 είχε ο Παπαδάκος   .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Priamus με καλάθια των Δελβενακιώτη, Φουντούλακη και Παπαδάκο ανέκτησαν τα ηνία, 20-25, για να έρθει νέα απάντηση των παικτών του Αλέξανδρου Μηνά, αφού με τον Κασιμάτη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στο παρκέ του Basketaki Arena οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 31-27. Ο Κασιμάτης πέτυχε από 6 πόντους, ενώ οι Δελεβενακιώτης και Φουντουλάκης είχαν από 4  .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα, 38-34 και 41-34, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να δείχνει το 43-39 . Οι Τσιώτας και Κασιμάτης πέτυχαν από 3  πόντους ο καθένας, ενώ ο Νομικός  είχε 6  .