30/09/2021
Wolves 10 17 24 6 - 57 -
Hoopers BC 16 13 15 8 - 52 -

Αήττητοι και ωραίοι οι Wolves !

Στο κλειστό του Athens Sports Hall  για τη διοργάνωση του Basketaki Cup , oι Wolves πέτυχαν τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση , καθώς επικράτησαν των Hoopers  με 57-52 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε εξαιρετική μέρα τον Χρήστο Φιλοκώστα , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , κυριάρχησε στους αιθέρες  και τελείωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους στο ενεργητικό του  .

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχα τον έλεγχο  καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ,καθώς προηγήθηκαν ,4-8 και 7-12 , με το τέλος να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με 10-16 . Πρώτος σκόρερ των Hoopers ήταν ο Λιώκας  με 6 πόντους , ενώ από την πλευρά των Wolves  ο Παναγιωτόπουλος είχε 5 .

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης  οι γηπεδούχοι με ένα εκπληκτικό σερί 12-2 πέρασαν μπροστά , 24-18 , με τους HOOPERS να απαντούν και με ένα δικό τους επιμέρους 5-11 να οδηγούνται στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα δύο πόντων , 27-29 . Πρώτος σκόρερ των Hoopers ήταν ο Λιαράκος με 6 πόντους , ενώ από τους γηπεδούχους ο Φιλοκώστας είχε 5 .

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το διάστημα που οι γηπεδούχοι  έδειξαν  τι ακριβώς μπορούν να κάνουν και στις δύο πλευρές του παρκέ , καθώς έβγαλαν απίστευτη ενέργεια,  πίεσαν στην άμυνα ,έκλεψαν μπάλες , έβγαλαν αιφνιδιασμούς και έκλεισαν τη περίοδο έχοντας προβάδισμα τριών πόντων , 39-36  . Ο φοβερός και τρομερός Μανωλόπουλος πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση σε αυτό το διάστημα πετυχαίνοντας 10 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μυστακίδης είχε 7 .

Στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης οι Hoopers μείωσαν στον έναν πόντο ,51-50 , με τους Wolves να απαντούν και με ένα σερί 6-2 να πετυχαίνουν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση του Basketaki Cup με 57-52 .

Μvp του παιχνιδιού  αναδείχθηκε ο Χρήστος Φιλοκώστας  με 14 πόντους , 10 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ από τους ηττημένους ο Χρήστος Λιαράκος είχε 17 πόντους , 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ  .

Οι Wolves  είχαν συνολικά 12/40 δίποντα , 8/31 τρίποντα , 9/17 βολές , 43 ριμπάουντ , 16 ασίστ , 7 κλεψίματα ,1 κόψιμο και 10 λάθη , ενώ oι Hoopers είχαν 19/56 διποντα , 1/14 τρίποντα , 11/17 βολές , 51 ριμπάουντ , 10 ασίστ  , 7 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 11 λάθη .

Wolves (Tύρος) : Kαρατζάς 4 , Παναγιωτόπουλος 12  , Μεϊκόπουλος 8  , Φιλοκώστας 14 , Μαρσέλος 4 , Μανωλόπουλος 13 , Τύρος 2   .

Hoopers (Κατσαφάρος) : Πέτσης  , Μπίθας  , Λιαράκος 17 , Σιδέρης 12 , Μυστακίδης 7 , Ματθαίος , Τσεκούρας , Κατσαφάρος 3 , Λιώκας 7  .

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική εμφάνιση του Χρήστου Φιλοκώστα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !