05/10/2019
The Jokers 9 7 21 7 - 44 -
Vatos Krokos 8 11 5 8 - 32 -

Αήττητοι συνεχίζουν οι Jokers!

Την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου πήραν χθες το βράδυ οι Jokers, καθώς επικράτησαν των μαχητικών Vatos Krokos με 44-32 και έκαναν το 3/3 στον 29ο όμιλο του Basketaki Cup!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Jokers να προηγούνται με 9-8, χάρη σε 4 πόντους του Βιτωράκη και δίποντα των Κοντοέ – Μαραγκουδάκη. Για τους μπλε στα πρώτα λεπτά τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Αμαργιανός (4π), Βιντζηλαίος και Λάζος.

Με 4 πόντους του Βιντζηλαίου, τρίποντο του Αμαργιανού και εύστοχες προσπάθειες των Διακάτου – Φερίδη μέσα από την ρακέτα, οι Vatos Krokos προηγήθηκαν με 11-17, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 16-19. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Κηρύκος (3π), Μαραγκουδάκης και Τζιτζογλάκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι  Πανόπουλος και Μαραγκουδάκης πετούσαν φωτιές και με 13 πόντους του πρώτου, αλλά και 6 του δευτέρου, έδωσαν στους Jokers διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 37-24. Λίγα πράγματα επιθετικά από την ομάδα του Χατζηνικήτα σε εκείνο το διάστημα, με τον Βιντζηλαίο να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια και τον Αμαργιανό από μέση απόσταση. Στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου αποβλήθηκε για τους Vatos Krokos ο Βιντζηλαίος. Σκορ τρίτης περιόδου 37-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο το συγκρότημα του Τριανταφύλλη, παρά το γεγονός ότι κατέβασε ταχύτητα, έφτασε εύκολα στη νίκη με 44-32, έπειτα από 4 πόντους του Μπερέτη και τρίποντο του Κοντοέ. Για τους μπλε στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Αμαργιανός (4π), Κατσιμίχας και Φερίδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/11 βολές, 12/36 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκαναν αλλά τόσα λάθη, έκλεψαν 5 φορές και είχαν 1 τάπα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/13 βολές, 8/37 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των Jokers ο Κωστελέτος με 2 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, ενώ μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Vatos Krokos ο Βιντζηλαίος με 9 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Jokers (Τριανταφύλλης): Παπαδημητρίου, Κηρύκος 3 (1), Φιλιππάκος, Πανόπουλος 14 (2), Μπάλλος, Βιτωράκης 4 (1), Μπερέτης 4, Μαραγκουδάκης 10, Κοντοές 5 (1), Τζιτζογλάκης 2, Κωστελέτος 2, Γουναρόπουλος

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 13 (3), Λάζος 2, Μαλαμήτσης, Διακάτος 2, Φερίδης 4, Βιντζηλαίος 9 (1), Κατσιμίχας 2

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εικόνα των Vatos Krokos στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και το τρίτο δεκάλεπτο «φωτιά» των Jokers!