03/11/2021
Bonobo BC 20 11 22 14 - 67 -
Reddicolo 4 21 11 7 - 43 -

Αιφνιδίασαν το Red-Dicolo οι Bonobo!

Μπαίνοντας δυνατά από το πρώτο λεπτό, οι Bonobo πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να κερδίσουν εύκολα το Red-Dicolo με 67-43 για την τρίτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου της D2-League, παίρνοντας έτσι το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Bonobo στο παιχνίδι, καθώς με προσωπικό show του Σταύρου Μπάμπαλη με 11 πόντους και άξιο συμπαραστάτη του τον Πετρόπουλο με 6, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 20-4. Ο Κουλακιώτης και ο Σταμούλης με δύο πόντους έκαστος βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, εκεί όπου ο Ράδος πήρε μπρος και με 12 δικούς του πόντους και τριποντάκι του Μαργώνη, μάζεψαν την διαφορά για το Red-Dicolo στους 6, 31-25. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο τα τρίποντα των Παυλόπουλου και Κόρδα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Bonobo ανέβασαν εκ νέου την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Σταύρο Μπάμπαλη (7π), Σπυριδάκη (5π), Πετρόπουλο (5π) και Κόρδα (3π), έχτισαν για δεύτερη φορά διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 53-36. Δεν μπόρεσε η ομάδα του Μακρή να ακολουθήσει τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 4 πόντους του Ποντικού και τους 3 του Γεωργακόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 53-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μαϊμούδες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 67-43, έπειτα από πόντους του Πετρόπουλου. Για το Red-Dicolo στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Θειακούλης, Γεωργακόπουλος και Κυρίτσης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/30 βολές, 16/45 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/10 βολές, 17/47 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Κορυφαίος των Bonobo π Σταύρος Μπάμπαλης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 5/14 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος για το Red-Dicolo ο Κυρίτσης με 6 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Bonobo (Φουραδούλας): Σπυριδάκης 6 (1), Παυλόπουλος 5 (1), Κιτσαντάς 2, Φουραδούλας 3, Κόρδας 6 (2), Πετρόπουλος 20 (1), Μπίτσικας 3, Μπάμπαλης Σταυρ. 20 (2), Κακαλής, Μπάμπαλης Σταθ. 2

Red-Dicolo (Μακρής): Θειακούλης 2, Σταμούλης 4, Νταλαμπίρας, Λούτσος, Ράδος 14 (1), Ποντικός 7, Κουλακιώτης 2, Μαργώνης 3 (1), Κυρίτσης 6, Γεωργακόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Το πολύ γρήγορο παιχνίδι των Bonobo σε πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο, σημεία κλειδί για τη νίκη!