31/10/2023
Sicarios BC 26 24 15 34 - 99 -
Φαβορί-τες BC 16 7 24 17 - 64 -

Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη για τους Sicarios BC!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Sicarios BC και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από την αρχή του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Σπυρόπουλου, του Παπαθανασίου και του Πανταζή να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Φαβορίτες BC δεν άργησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Χατζηαθανασίου και του Κεσίσογλου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 26-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι Sicarios BC ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά με τον Πασχαλίδη, τον Γκαβέζο και τον Ρέμπελο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι  Φαβορίτες BC παρά τις προσπάθειες του Τοκμακίδη, του Καρακάνα και του Καρανικόλα δεν μπόρεσαν να βρουν σκορ με συνέπεια οπότε η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 50-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Φαβορίτες BC μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα των αντιπάλων τους κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια του Χατζηαθανασίου, τον Δημάση και του Κουτσοβασίλη, όμως οι Sicarios BC βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Σπυρόπουλο και τον Πασχαλίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 65-47.

Στην τέταρτη περίοδο οι Φαβορίτες BC βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Χατζηαθανασίου και του Κεσίσογλου, όμως δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους. Οι Sicarios BC έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 99-64.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Πασχαλίδης με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τις Φαβορίτες BC ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Χατζηαθανασίου με 21 πόντους και 4 ασσίστ.

Sicarios BC: Πανταζής 13(2), Ρέμπελος 6, Παπαθανασίου 10(2), Κάγκουρας, Kaplan 5, Σπυρόπουλος 20(4), Μουστάκης 4, Σκανδάλης 4, Πασχαλίδης 22(4), Γκαβέζος 15(3).

Φαβορίτες BC: Κεσίσογλου 7, Χατζηαθανασίου 21(5), Τοκμακίδης 7(1), Δημάσης 10, Κύρκου, Καρακάνας 4, Τικτόπουλος 2, Πολυνόπουλος 2, Καρανικόλας 5(1), Βούλγαρης 2, Κουτσοβασίλης 4.

Τι αμς άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση των Sicarios BC.