16/01/2024
Sepolia Sharks 11 15 27 11 - 64 -
Alepoudiarides BC 20 8 14 9 - 51 -

Μύρισαν αίμα και «καθάρισαν» οι Sharks!

Σε ένα ματς γεμάτο πάθος και από τις δύο πλευρές, οι Sepolia Sharks ήταν εκείνοι που πήραν τη νίκη κόντρα στους Alepoudiarides επικρατώντας  64-51 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Evolution League. Οι «Καρχαρίες»… πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και κάπως έτσι έφτασαν στην 11η νίκη τους (11-2), με τους Alepoudiarides από την άλλη να πέφτουν στο 4-9.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν δυναμικά και βρέθηκαν στο 2-12. Στα πρώτα λεπτά του ματς οι Sepolia Sharks δεν ήταν καθόλου αποτελεσματικοί στις επιθέσεις τους, όμως λεπτό με το λεπτό βρήκαν τα πατήματά τους και πλησίασαν στο 10-15. Ο Πετράκης πήρε προσπάθειες πάνω του, τις εκμεταλλεύτηκε και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +9(11-20).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν ένα μεγάλο διάστημα στην αδράνεια, κάτι που επέτρεψε στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν με σερί καλάθια του Πατάκα στο 17-26. Σταμάτης Σελεμενάκης, Μακαρίτης και Μπόνης έδωσαν ώθηση ξανά στην ομάδα τους και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου το σκορ έδειχνε 26-28.

Η διακοπή έδωσε ανάσες στις δύο ομάδες, γεγονός που βοήθησε ώστε στο τρίτο δεκάλεπτο το θέαμα να γίνει ακόμα καλύτερο. Οι δύο ομάδες απαντούσαν η μία στην άλλη και το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές. Τα συνεχόμενα τρίποντα από Κορμανό και Δημητρόπουλο έφεραν το σκορ στο 45-37, ενώ και ο Καντιώτης μπήκε στο «χορό» των τριπόντων στη συνέχεια και οι Sepolia Sharks ξέφυγαν στο 50-38. Η διψήφια διαφορά διατηρήθηκε και στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Καντιώτη να διαμορφώνει το 53-42.

Ο Σταμάτης Σελεμενάκης αύξησε την απόσταση (57-42), ωστόσο οι Alepoudiarides με ένα μικρό σερί έριξαν πάλι τη διαφορά σε μονοψήφιο (57-48). Όσο και να προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι να γίνουν πιο απειλητικοί δεν τα κατάφεραν και πλέον δεν είχαν σύμμαχο και τον χρόνο. Οι Sepolia Sharks διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το τέλος και έτσι έφτασαν τελικά στη νίκη με 64-51.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Καντιώτης με 20 πόντους, 1 ασίστ και 8 ριμπάουντ. Από τους Alepoudiarides ξεχώρισε ο Δημήτρης Χατζηαντωνιάδης με 8 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Οι Sepolia Sharks μέτρησαν 13/40 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 11/16 βολές, 43 ριμπάουντ, αλλά και 5 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Alepoudiarides είχαν 14/55 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 17/29 βολές, 43 ριμπάουντ, 6 ασίστ, όπως και 10 κλέψιματα, 9 λάθη και 4 μπλοκ.

Sepolia Sharks (Μπαρτσώκας): Δημητρόπουλος 17(10ρ.), Καντιώτης 20(8ρ.), Κορμανός 3(2ρ.), Κυργιόπουλος, Λέσκος, Μακαρίτης 5(3ρ.), Μπαρτσώκας 6(4ρ.), Μπόνης 2(7ρ.), Σελεμενάκης Δ. 1(5ρ.), Σελεμενάκης Σ. 10(3ρ.), Σόβολος

Alepoudiarides (Τζιώτης): Βιολιδάκης, Γιουβανάκης, Κουτσάγιας, Παρδακίδης 4(1ρ.), Πατάκας 15(11ρ.), Παυλάκος 8(5ρ.), Πετράκης 16(7ρ.), Τζιώτης, Φραντζολάς, Χατζηαντωνιάδης 8(16ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες.