29/06/2020
Milwaukee Drunks 9 8 10 19 - 46 -
New World Fix 20 17 18 15 - 70 -

AirSiapo και ασταμάτητοι οι New World Fix!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στην συλλογή τους οι New World Fix, καθώς συνέτριψαν τους Milwaukee Drunks με 46 -70 και έτσι την τελευταία αγωνιστική θα διεκδικήσουν την δεύτερη θέση του τρίτου ομίλου της Master League κόντρα στους Lyonmen! Σε μεγάλα κέφια για τους νικητές ο Σιάποντης με 32 πόντους και 14/16 προσπάθειες!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι New World Fix στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Ζωιτού, 7 του Σιάποντη και 3 του Πισσάνου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 9-20. Ο Ντόκος με 5 πόντους και ο Μπάκας με 4 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους New World Fix να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 17-37, χάρη σε 6 νέους πόντους του Ζωιτού και βοήθειες των Σιάποντη, Πισσάνου και Τσουράπη. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Milwaukee Drunk, με τους Φερεντίνο, Μπέσιο και Ραμαντάνη να βρίσκουν στόχο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σιάποντης πετούσε φωτιές και με 15 συνεχόμενους δικούς του πόντους και τριποντάκι του Ζωιτού στη λήξη της περιόδου, έδωσαν στους Fix αέρα 28 πόντων, 27-55. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να βγάλουν κάποια αντίδραση, παρά τους 3 πόντους του Φερεντίνου και το έμμεσο τρίποντο του Ραμαντάνη. Σκορ τρίτης περιόδου 27-55!

Με την διαφορά στους 28, 27-55, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι η παρέα του Γαλανού έφτασε στην άνετη νίκη με 46-70 , έπειτα από 7 νέους πόντους του Σιάποντη και 4 του Ζωιτού. Για τους Drunks στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Φερεντίνος (7π), Γιάτσε (6π) και Μπέσιος (6π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/11 βολές, 15/44 δίποντα και 3/34 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/8 βολές, 20/42 δίποντα και 8/20 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Drunks ο Ραμαντάνης με 5 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 2/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των New World Fix ο Σιάποντης με 32 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 8/10 δίποντα και 5/5 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη.

Milwaukee Drunks (Στασινός): Πάνου, Στασινός 2, Μπέσιος 8, Ραμαντάνης 5, Γιάτσε 6 (2), Μπάκας 5, Ντόκος 7 (1), Φερεντίνος 13

New World Fix (Γαλανός): Σιάποντης 32 (5), Γαλανός, Βαμβακάρης, Ντρες 2, Τριγώνης 4, Τσεκουρλούκης, Πισσάνος 6, Ζωιτός 21 (3), Τσουράπης 5

Τι μας άρεσε: Τα εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας του Σιάποντη!