14/04/2024
Κλειώ 2 11 11 11 - 35 -
Chicago Hulks 11 13 14 18 - 56 -

Αισιόδοξη πρεμιέρα για τους Hulks!

Έχοντας πλήρη συγκέντρωση και πλάνο στο παιχνίδι τους, οι Hulks έκαναν εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο, αφού με καλάθια των Λύτρα, Φουντά, Ν. Τιγγινάγκα και Γκιόλα προηγήθηκαν με 2-11. Η Κλειώ ήταν κάτι παραπάνω από ξεκάθαρο ότι βρισκόταν εκτός ρυθμού και έψαχνε να βρει τα πατήματά της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η Κλειώ μπορεί να έγινε πιο παραγωγική με τους Πολυχρονιπουλο, Σφήκα και Αμπατζή να τραβούν το... κουπί στην επίθεση, όμως δεν κατάφερε να δώσει λύση στην κάκιστη αμυντική της λειτουργία. Οι φιλοξενούμενοι με την ενεργοποίηση του Ντέμου διεύρυναν το προβάδισμά τους και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 13-24 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Μ' ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα της επανάληψης η Κλειώ έβγαλε σημάδια αντίδρασης, μείωσε σε 17-24 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη γι' αυτήν. Οι "κόκκινοι" με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Γκιόλα και Ντέμο έτρεξαν ένα σερί 7-14 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +14 (24-38).

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού ο νικητής είχε ήδη κριθεί. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και η ομάδα του Τιγγινάγκα χωρίς να δυσκολευτεί έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δελατόλας με 10 πόντους (4/8 δίποντα, 2/2 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πολυχρονόπουλος με 6 πόντους (2/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/4 βολές).

Κλειώ (Αμπατζής): Αμπατζής 10, Πασχάλης, Πολυχρονόπουλος 6, Σφήκας 7, Δημάκης 3 (1), Μεγαπάνος 5 (1), Πρώιμος 4

Chicago Hulks (Ν. Τιγγινάγκας): Βράνας, Λύτρας 4, Μαντζούνης 3, Ντέμος 9 (1), Α. Τιγγινάγκας 5, Ν. Τιγγινάγκας 10, Φουντάς 3, Γκιόλας 13, Δελατόλας 10

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.