25/06/2022
Gran Μανάρια 11 6 15 10 5 47 -
Most Wanted 12 10 11 9 1 43 -

Αήττητα Μανάρια!

Αν και βρέθηκαν πολύ κοντά στην πρώτη τους ήττα, τα Gran Μανάρια λύγισαν στην παράταση τους Most Wanted και τερμάτισαν στην πρώτη θέση του τρίτου ομίλου της Summer D2-League, κάνοντας το 6/6!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 11-12 υπέρ των Most Wanted, χάρη σε δύο τρίποντα του Καραμασιώτη και δίποντα των Nioniovic, Κουσάκη και Ελευθεράκη. Ο Νερούτσος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ένα τρίποντο είχε ο Σκληρός και ένα δίποντο ο Αλεξανδρίδης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 4 νέους πόντους του Καραμασιώτη και 4 του Παπακωνσταντίνου, βρέθηκαν στο +9, 11-20, 6:30 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους τα Gran Μανάρια έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Καμπόλη, Αλεξανδρίδη και Νερούτσο, μείωσαν στους 5, 17-22.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σκληρός πήρε μπρος και με 6 δικούς του πόντους, 4 του Τσίγκου και τριποντάκι του Παπαευσταθίου, τα Gran Μανάρια πήρε μετά από ώρα κεφάλι στο σκορ με 32-31, 1:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε το συγκρότημα του Λαγωνικάκου σε θέση οδηγού, έπειτα από 7 ακόμη πόντους του Καραμασιώτη. Σκορ τρίτης περιόδου 32-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Most Wanted έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, όταν με 5 πόντους του Καραμασιώτη και δίποντα των Nioniovic – Παπακωνσταντίνου, προηγούνταν με 39-42, 10″ για το τέλος. Ωστόσο, ο Παπαευσταθίου δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τεράστιο τρίποντο στα 5″, έστειλε το ματς στην παράταση, 42-42, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Αλεξανδρίδης και ένα τρίποντο είχε ο Τσίγκος.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Νερούτσος ευστόχησε μέσα από το ζωγραφιστό και σε συνδυασμό με τις βολές του Σκληρού – Τσίγκου, οδήγησαν τα Gran Μανάρια στη μεγάλη νίκη με 47-43. Κόλλησαν στην παράταση στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι, με τον Καραμασιώτη να έχει 1/2 βολές.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 16/46 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/7 βολές, 14/46 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp για τα Gran Μανάρια ο συνήθης ύποπτος Νερούτσος με 12 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Most Wanted ο Καραμασιώτης με 21 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/7 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Gran Μανάρια (Καμπόλης): Τσίγκος 8 (1), Σκιαδόπουλος, Νερούτσος 12, Σκληρός 11 (1), Παπαευσταθίου 6 (2), Αλεξανδρίδης 8, Κατσαρός, Καμπόλης 2

Most Wanted (Λαγωνικάκος): Ελευθεράκης 2, Nioniovic 6, Καραμασιώτης 21 (4), Κάλας 2, Κουσάκης 4, Παπακωνσταντίνου 8, Μήτσης, Μιτζέλος

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα και το δυνατό φινάλε!