30/09/2020
Mad Frogs 8 16 11 13 13 61 -
Los Abeles Fakers 8 14 14 12 11 59 -

Αήττητα Βατράχια στους 64!

Με το απόλυτο νικών πέρασαν στην επόμενη φάση του κυπέλλου οι Mad Frogs, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του 11ου ομίλου επικράτησαν των Los Abeles Fakers στην παράταση με 61-59!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 8-8. Για τους γηπεδούχους τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Βλασταρίδης, Αδαμόπουλος, Καραντζούνης και Στέργιου, ενώ για τους Los Abeles Fakers 5 πόντους είχε ο Μανωλόπουλος και ένα τρίποντο ο Μαυρακάκης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους Mad Frogs να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 24-22, μετά από 4 νέους πόντους του Βλασταρίδη, 4 του Γιαγνίση και τρίποντα των Καραντζούνη – Μαρφαντά. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Μανωλόπουλος και Θάνος Βογιατζής με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Απατεώνες αν και βρέθηκαν στο -4, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας το τιμόνι στα χέρια τους με 35-36, με τον Παναγιώτη Βογιατζή να πετάει φωτιές με 9 συνεχόμενους πόντους και τον Αντωνάκη να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια. Για την ομάδα του Καραμήτσου το κουπί στην επίθεση τραβούσε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Brkic με 6 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 35-36!

Μάχη μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Mad Frogs να δείχνουν να αγκαλιάζουν τη νίκη, όταν με 8 πόντους του Καραντζούνη προηγούνταν με 48-44, 1:20 για την λήξη. Ωστόσο, με τεράστιο τρίποντο του Παναγιώτη Βογιατζή οι Los Abeles Fakers έστειλαν το ματς στην παράταση, 48-48, ενώ νωρίτερα 4 πόντους έβαλε ο Μανωλόπουλος.

Στο έξτρα πεντάλεπτο τα “Βατράχια” ήταν καλύτερα στα σημεία και με δύο ακόμη τρίποντα του Καραντζούνη και 4 πόντους του Brkic, έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 61-59. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Παναγιώτης Βογιατζής και Φωτεινός, ωστόσο οι 10 πόντοι που πέτυχαν δεν έφταναν για τους Los Abeles Fakers.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/25 βολές, 16/43 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/26 βολές, 11/45 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 2 τάπες και 19 λάθη.

Κορυφαίος των Mad Frogs ο Brkic με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές, 4/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Los Abeles Fakers ο Μανωλόπουλος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές, 3/9 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός 2, Βλασταρίδης 7, Brkic 12, Αδαμόπουλος 5, Μαρφαντάς 3 (1), Γιαγνίσης 6, Καραντζούνης 19 (5), Στέργιου 7

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Αντωνάκης 5 (1), Βογιατζής Θ. 7, Τζαφέρης 1, Κωνσταντίνου, Μαυρακάκης 4 (1), Μανωλόπουλος 18 (3), Βογιατζής Π. 19 (3), Φωτεινός 5, Ηρειώτης

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!