03/10/2021
Baca Juniors BC 15 12 11 13 - 51 -
Brothers United 20 17 19 6 - 62 -

Αήττητη πρόκριση για τους Brothers United!

Με το απόλυτο νικών πέρασαν στην επόμενη φάση του κυπέλλου οι Brothers United, καθώς κέρδισαν και την Baca Juniors με 51-62 και τερμάτισαν στην πρώτη θέση του έβδομου ομίλου του Basketaki Cup!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Brothers United να προηγούνται με 15-20, χάρη στους 11 πόντους του Καράμπελα, τους 5 του Αβούρη και το τρίποντο του Τζαβέλλα. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Βουλιώτης και Κοττέας με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν μέχρι και στο +13, 15-28, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 27-37, μετά από 6 πόντους του Αβούρη, 5 του Πίτου και 4 του Ρούλια. Ο Τσαμποδήμος με 8 και ο Γαργαλάκος με 4 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση της Baca Juniors στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Brothers United, καθώς με προσωπικό show του Αβούρη με 13 πόντους, ξέφυγαν στους 18, 38-56. Δεν μπόρεσε η παρέα του Κασφίκη να αντίδραση σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Κοττέα και το τρίποντο του Μπαρμπάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 38-56!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και έτσι οι Brothers United έφτασαν εύκολα στη νίκη με 51-62, έπειτα από 4 πόντους του Καράμπελα. Για την Baca Juniors στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Τσαμποδήμος και Γαργαλάκος με 4 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/13 βολές, 19/40 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/11 βολές, 19/45 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της Baca Juniors ο Κοττέας με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 4/7 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των Brothers United ο Αβούρης με 25 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 7/12 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Baca Juniors (Κασφίκης): Τσαμποδήμος 15, Κασφίκης 2, Κοττέας 10, Κατσιάδας 3, Γαργαλάκος 9, Μπαρμπάκης 5 (1), Βουλιώτης 7 (1)

Brothers United (Καράμπελας): Πίτος 5 (1), Τζαβέλλας 7 (1), Αβούρης 25 (3), Ρούλιας 8, Καράμπελας 15 (1), Καλαματιανός 2, Κουφαλιώτης

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!