04/10/2023
Greek Freaks 10 10 13 16 - 49 -
Αμφιδέξιοι 13 14 13 16 - 56 -

Αήττητοι και ωραίοι οι Αμφιδέξιοι!

Ένα πολύ δυνατό ντέρμπι παρακολουθήσαμε το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του ΓΣΠ, ανάμεσα στους Greek Freaks και Αμφιδέξιους, για τις δύο θέσεις που οδηγούν στην επόμενη φάση του Basketaki cup. Με την πλάτη στον τοίχο ήταν οι Greek Freaks που θέλανε νίκη με 2 πόντους και πάνω, για καταφέρουν να προκριθούν. Το έργο τους όμως δεν ήταν καθόλου εύκολο, με τους Αμφιδέξιους να επικρατούν στο τέλος με 49-56.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους να μπαίνουν με όρεξη και θέληση για την πρόκριση, προηγούμενοι με 10-2 χάρης τους Καρατζή και Ξυγκάκη που σκόραραν 5 και 3 πόντους αντίστοιχα. Ένα σερί 11-0 των φιλοξενούμενων έγραψε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου στο 10-13, με τον φοβερό να Τζαβέλα να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια και μαζεύει πολύ νωρίς στο ματς 10 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αμφιδέξιοι έπαιξαν ωραίο, επιθετικό μπάσκετ και κατάφεραν να ξεφύγουν λίγο στο σκορ χάρις τους Γεωργόπουλο (6π) και Παπαδόπουλο (5π). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν χάρις τον Υφαντόπουλο που σκόραρε 5 πόντους με ένα τρίποντο, με το ταμπλό το τέλος του ημιχρόνου να γράφει 20-27 για τους Αμφιδέξιους.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με του φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και τους Greek Freaks να παλεύουν να προσπεράσουν ώστε να μπουν στο κόλπο της πρόκρισης. Ο πολύ δυνατός Καρατζής θα μπορούσε να έχει γυρίσει μόνος του τον αγώνα αλλά η τύχη δεν τον ευνόησε και σκόραρε μόνο 2 πόντους μαζεύοντας όμως 7 ριμπάουντ.

Πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο για τους Αμφιδέξιους έκανε ο Φωτόπουλος με 2 πόντους και 5 ριμπάουντ, με την διαφορά να μην αλλάζει στο τέλος της τρίτης περιόδου με σκορ 33-40.

Οι Greek Freaks βρισκόντουσαν με την πλάτη στο τοίχο και το μόνο που είχαν να κάνουν ήταν να παλέψουν για μια μεγάλη ανατροπή. Μπαίνοντας με το μαχαίρι στα δόντια στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να προηγηθούν με 2 πόντους τρία λεπτά πριν την λήξη του αγώνα χάρις το μεγάλο τρίποντο του Καρατζή που έχανε τα εύκολα και έβαζε τα δύσκολα. Οι Αμφιδέξιοι δεν έμειναν όμως για πολύ πίσω στο σκορ χάρις τον Γεωργόπουλο που σκόραρε 7 πόντους και έδωσε την νίκη στην ομάδα του με σκορ 49-56. Πολύ καλή προσπάθεια για τους γηπεδούχους όμως για λίγο δεν μπόρεσαν να κάνουν μια μεγάλη ανατροπή.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τζαβέλλας με 6 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ 1 λάθος και 1 κλέψιμο. Για τους Greek Freaks ξεχώρισε ο Καρατζής ο οποίος είχε 12 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Greek Freaks είχαν 9/11 βολές, 14/42 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 12 λάθη. Απο την άλλη οι Αμφιδέξιοι είχαν 6/15 βολές, 19/37 δίποντα και 4/29 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκαναν 5 κλεψιματα και 13 λάθη.

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Σκάγκος 5, Υφαντόπουλος 7 (1), Παρίσος 7 (1), Καρατζής 12 (18ρ.), Ξυγκάκης 9, Σουβλέρης 2, Σούλης, Σύλλας, Καφετζής 2, Vitas,

Αμφιδέξιοι (Τζαβέλλας): Στουρνάρας 7(2), Γεωργόπουλος 19, Παπαδόπουλος 11, Ρίζος 11 (2), Τζαβέλλας 6 (18ρ.), Φωτόπουλος 2,

Τι μας άρεσε: Οι Greek Freaks που πάλεψαν μέχρι το τέλος!