19/12/2019
Aguanile 15 18 7 8 - 48 -
Reload 19 20 10 14 - 63 -

Αήττητο 2019 για τους Reload!

Σε ένα ματς που οι δύο ομάδες ήταν ελλιπείς και δεν κατάφεραν να αποδώσουν στα στάνταρ τους, οι Reload κατάφεραν να κερδίσουν την Aguanile με 48-63. Η ομάδα του Περιβολάρη είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και με τους δύο ψηλούς του, τον Φ. Κοσμίδη και τον Τάκη Πανταζή, να κάνουν ότι θέλουν στο ζωγραφιστό η νίκη ήρθε πιο άνετα του αναμενόμενου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν η μια μετά την άλλη με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνέχεια. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει ή να κάνει κάποιο σερί με αποτέλεσμα η περίοδος να τελειώσει 15 – 19. Για τους γηπεδούχους ο Σιαμπλής με εφτά πόντους ξεχώρισε ενώ για τους Reload σκόραραν μόνο οι Ορέστης (7), Πανταζής (6) και Γ. Κοσμίδης (6).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έτρεξαν από ένα μικρό σερί, για να έρθει ο Σιαμπλής, με 4,40′ να απομένουν, να ισοφαρίσει σε 28-28. Από εκεί και πέρα οι Reload έτρεξαν ένα 11-5 σερί για να κλείσει η περίοδος με 33-39 σκορ. Καλαφάτης (6) και Γκέγκιος (5) κράτησαν κοντά την Aguanile, ενώ τους Reload βοήθησαν ο Φ. Κοσμίδης (6) και Σούλτης (4).

Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες μπήκαν πολύ κρύες στο παρκέ με αποτέλεσμα τα ποσοστά αστοχίας να ανεβούν κατακόρυφα. Πολλά λάθη εκατέρωθεν και λάθος αποφάσεις έφεραν το φτωχό 7-10 σκορ περιόδου. Αλλά οι Reload ακόμα και έτσι άνοιξαν την διαφορά, 40-49. Σιαμπλής (4) και Καλαφάτης (3) σκόραραν μόνο για τους γηπεδούχους, ενώ οι Reload είχαν πέντε διαφορετικούς σκόρερ!

Στην τέταρτη περίοδο η Aguanile παραδόθηκε στους Reload, καθώς η κούραση έκανε την εμφάνιση της με αποτέλεσμα την αστοχία τους. Οι Reload έτρεξαν πολύ και χτύπησαν στο ζωγραφιστό όπου ο Φ. Κοσμίδης (5) δεν είχε αντίπαλο. Ο Ορέστης (4) επίσης έκανε καλή δουλειά. Για την Aguanile ξεχώρισε πάλι ο Σιαμπλής (6). Τελικό αποτέλεσμα αγώνα 48-63.

Mvp των Reload ήταν ο Φραντζέσκος Κοσμίδης με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/8 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκανε 3 μπλοκ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε και 4 λάθος. Για τους χαμένους ο Σιαμπλής ήταν φοβερός με 16 πόντους με 1/2 βολές, 6/17 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 24(!!) ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ,έκανε  4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 6 λάθη.

Oι ηττημένοι είχαν 3/6 βολές, 18/60 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 μπλοκ. Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 19/39 δίποντα και 6/32 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 κοψίματα

Aguanile (Κόρρας Σ,): Καλαφάτης 10 (5 ασ.), Σιαμπλής 16 (1), Συκαράς 14, Σιμιτσόπουλος 8 (5 ριμπ.), Γιαγληκάκης 7 (6 ασίστ), Καλαμάκης (8 ριμπ.), Γκέγκιος 11 (1), Στυλιανίδης 3 (1).

Reload (Περιβολάρης): Γ. Κοσμίδης 15 (4), Σούλτης 5 (10 ριμπ.), Πανταζής 9 (10 ριμπ.) , Ρούμπας, Καραγιάννης 8 (1), Φ. Κοσμίδης 11 (9 ριμπ.), Ορέστης 15 (1).

Τι μας άρεσε: Η επίδοση των 24 ριμπάουντ του Σιαμπλή ανάμεσα σε Φ. Κοσμίδη, Πανταζή και Σούλτη