26/11/2019
Houston Problems 16 13 12 12 - 53 -
Retro Pacers 20 10 27 18 - 75 -

Αήττητο και παράδοση διατήρησαν οι Retro Pacers!

Την αήττητη πορεία τους στον τέταρτο όμιλο της D2-League συνέχισαν οι Retro Pacers, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής επικράτησαν των Houston Problems με 53-75, αφήνοντάς τους χωρίς ροζ φύλλο αγώνα. Έτσι, η παρέα του Αναγνωστόπουλου συνέχισε την παράδοση απέναντι στην παρέα του Σταυρόπουλου, έχοντας 4/4 στα μεταξύ τους παιχνίδια!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 10-4 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, οι Retro Pacers έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 16-20, χάρη σε 5 πόντους του Βλαχονάτσιου, 4 του Εμμανουηλάκη, 4 του Τσιλιμπάρη και τρίποντο του Βέλλη. Το δίδυμο Λαλαούνη – Σταυρόπουλου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, με τον πρώτο να πετυχαίνει 10 πόντους και τον δεύτερο 5.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τον Γεωργάρα να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 4 πόντους, στέλνοντας έτσι την παρέα του στα αποδυτήρια με το +1, 29-30. Τους Houston Problems διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Λαλαούνης (5π), Σταυρόπουλος (4π) και Αυγερινός (4π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Retro Pacers ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τους Βέλλη (9π), Βλαχονάτσιο (5π), Αναγνωστόπουλο (4π) και Γεωργάρα (4π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 41-57. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, παρά τα δύο τρίποντα του Σταυρόπουλου και τους 4 πόντους του Χαλκή. Σκορ τρίτης περιόδου 41-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι κιτρινόμαυροι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο της περιόδου και με δράστες τους Εμμανουηλάκη (6π), Αναγνωστόπουλο (6π) και Βλαχονάτσιο (4π), έφτασαν εύκολα στη νίκη με 53-75. Για τους Houston Problems στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σταυρόπουλος (4π), Λαλαούνης (4π), Αυγερινός (3π) και Τσουραπάς (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/8 βολές, 17/53 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/6 βολές, 27/59 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Houston Problems ο Λαλαούνης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 8/12 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Mvp των Retro Pacers ο Εμμανουηλάκης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, υπέπεσε σε 5 λάθη και είχε 2 τάπες.

Houston Problems (Σταυρόπουλος): Τσουραπάς 3 (1), Λαλαούνης 21 (1), Θωμόπουλος, Σταυρόπουλος 17 (3), Αυγερινός 8, Χαλκής 4

Retro Pacers (Βέλλης): Βλαχονάτσιος 14 (2), Βέλλης 14 (4), Γεωργάρας 12, Αναγνωστόπουλος 12, Εμμανουηλάκης 13, Λιγνός 4, Τσιλιμπάρης 6

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εικόνα των Houston Problems στο πρώτο μέρος, όπως και η πολυφωνία της επίθεσης των Retro Pacers!