08/07/2021
Mpaloniakos 8 9 10 16 - 43 -
Draft Fathers 11 7 17 17 - 52 -

Αήττητοι και ωραίοι οι Draft Fathers!

Στο κλειστό των Μελισσίων  για το πρωτάθλημα της Summer Development League, οι Draft Fathers πέτυχαν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα , καθώς επικράτησαν  του Μπαλονιακού με 43-52.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική μέρα τον Νίκο Παπαγιαννόπουλο , αφού βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε άμυνες , κυριάρχησε στους αιθέρες και πέτυχε πόντους στα πιο κρίσιμα χρονικά σημεία της αναμέτρησης .

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ , 4-4 και 6-6 , με το τέλος του να βρίσκει τον Μανόλη Σκληράκη και την παρέα του μπροστά στο σκορ με 8-11 . Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Παπαγιαννόπουλος με 4 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο φοβερός και τρομερός Κωνσταντίνος Λεβεντούρης .

Στη  δεύτερη περίοδο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές , καθώς οι φιλοξενούμενοι ναι μεν είχαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του , αλλά σε κανένα σημείο δεν μπόρεσαν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας από τον αντίπαλος τους με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει μπροστά με μόλις ένα πόντο , 17-18 . Πρώτος σκόρερ των Draft ήταν ο Βρούτσης με 3 πόντους , ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων ο ένας και μοναδικός Μανώλης Σκληράκης είχε και αυτός 3 .

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής , καθώς τις δύο ομάδες στα μέσα της περιόδου τις χώριζε μόλις ένα καλάθι , 22-24 , με τους φιλοξενούμενους να πατούν το πόδι στο γκάζι και με ένα επιμέρους 5-11 να παίρνουν προβάδισμα 8 πόντων για πρώτη φορά στην αναμέτρηση , 27-35, όπου ήταν και το τελικό σκορ του δεκαλέπτου . Oι Παπαγιαννόπουλος και Χατζηγιαννάκης είχαν από 9 και 6 πόντους αντίστοιχα , ενώ από τους γηπεδούχους ο Λεβεντούρης πέτυχε 7 πόντους .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης άνηκε ολοκληρωτικά στους Fathers , καθώς  προηγήθηκαν ακόμη και με δεκαπέντε πόντους διαφορά , 27-42 και 30-45 , με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Summer Development League με 43-52 .

Hall of Brands mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Παπαγιαννόπουλος με 15 πόντους , 13 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 4 κλεψίματα , ενώ από τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Λεβεντούρης είχε 18 πόντους , 8 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο  .

Οι Draft Fathers είχαν συνολικά 11/33 δίποντα , 5/30 τρίποντα , 15/19 βολές , 35 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 8 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 22 λάθη , ενώ ο  Mpaloniakos είχε 10/44 δίποντα , 6/21 τρίποντα , 5/8 βολές , 35 ριμπάουντ , 7 ασίστ  , 10 κλεψίματα  και 12 λάθη .

Μπαλονιακός (Λεβεντούρης) : Τσανικίδης 9 , Λεβεντούρης 18 , Καρατσαρέας , Κατσώνης 11 , Τσιώτας 2 , Χάρος 3 , Καραχάλιος 2 .

Draft Fathers (Σκληράκης) : Χατζηγιαννάκης 9 , Παπαγιαννόπουλος 15 , Σαβιολάκης 3 Σκληράκης 2 , Βλαχοθανάσης 5 , Μαστορόπουλος 7 , Βρούτσης 4 , Ιωακείμ 4 , Σωτηρόπουλος 3 .

Τι μας άρεσε :H πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Νίκος Παπαγιαννόπουλος καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης!