14/10/2022
Vatos Krokos 17 16 15 12 - 60 -
Hellenic Energy 14 6 16 12 - 48 -

Αήττητοι και ωραίοι οι Vatos Krokos!

Στο Basketaki Arena για τη διοργάνωση του Basketaki Cup οι Vatos Krokos εξασφάλισαν και τυπικά τη πρόκριση τους στη φάση των 64, καθώς όντας καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης επιβλήθηκαν της ΕΛ.ΠΕ με σκορ 60-48 .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με τους Θεάκο(3π), Προκοπίδη(3π) και Γιαννίμπα(3) να στήνουν ένα τρίποντο έξω από τη γραμμή των 6.75 πήραν κεφάλι στο σκορ, 6-11, οι παίκτες του κόουτς Χατζηνικήτα αντέδρασαν, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τον Λάζο(5π) να ηγείται των προσπαθειών τους προσπέρασαν με έναν,13-12, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το υπέρ τους 17-14 . Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Λάζος πέτυχε 7 πόντους , ενώ ο Προκοπίδης είχε 4 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν κανέναν περιθώριο αντίδρασης στην ΕΛ.ΠΕ, καθώς με οκτώ αναπάντητους πόντους του εκπληκτικού Βιτζηλαίου προηγήθηκαν με εννέα,25-16, εν συνεχεία αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους δεκατρείς,29-16, ενώ το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 33-20 . Ο Βιντζηλαίος πέτυχε 10 πόντους, ενώ ο Προκοπίδης είχε 4.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν στο παρκέ του Basketaki Arena ένα μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων, πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, μειώνοντας την απόσταση έναντι των Krokos αρχικά στους οκτώ,36-28 και 40-32, με ένα σερί 2-4 μείωσαν ακόμη περισσότερο,42-36, για να έρθει η απάντηση των Vatos, καθώς με τους Βιτζιλαίο(4π), Αμαργιανό(2π) και Μπίστουνα(2) απόλυτους πρωταγωνιστές έκλεισαν τη προτελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα δώδεκα πόντων, 48-36 .Ο Βιντζηλαίος πέτυχε 5 πόντους, ενώ ο Καλαρίδης είχε 7 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο η ΕΛ.ΠΕ μείωσΕ εκ νέου τη διαφορά στους εφτά πόντους,49-42 και 51-44, με την προσπάθεια αντεπίθεσης της να μένει ημιτελής, αφού το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη τρίτη συνεχόμενη νίκη και συνάμα τη πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης του Basketaki Cup με σκορ 60-48.Ο Μπίστουνας πέτυχε 5 πόντους, ενώ 4 είχε ο Προκοπίδης.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Βιντζηλαίος με 21 πόντους , 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Στέλιος Καλαρίδης είχε 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο .

Οι Vatos Krokos είχαν 21/49 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 12/19 βολές, 35 ριμπάουντ , 14 ασίστ , 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 9 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/43 δίποντα, 4/12 τρίποντα , 8/18 βολές, 42 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 15 λάθη .

Vatos Krokos(Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 12, Βιντζηλαίος 21, Λάζος 12, Μπίστουνας 18, Παπαναστασίου 9.Γραικούσης , Παναγόπουλος 3 , Νικόλαος Κοντός 10 , Γιάννης Κοντός 10 , Παπακωνσταντίνου 21 .

ΕΛ.ΠΕ(Χατζηπέτρου) : Γιαννίμπας 6, Θεάκος 7, Καπρέτσος 5, Κορσιακάλης, Προκοπίδης 15, Σπετσιέρης .

Τι μας άρεσε : Η συνολική απόδοση του Κωνσταντίνου Βιντζηλαίου και στις δύο πλευρές του γηπέδου !