04/07/2021
Lyonmen 5 12 17 16 - 50 -
New World Fix 12 10 16 13 - 51 -

Αήττητοι στην επόμενη φάση οι New World Fix!

Με το απόλυτο νικών πέρασαν οι New World Fix στα playoff της Summer Master League, καθώς κέρδισαν δύσκολα τους Lyonmen με 50-51 και τερμάτισαν στην πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου.

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Σιάποντη (5π), Ζωγράφο (4π) και Τσεκουρλούκη (3π), οι New World Fix προηγήθηκαν με 5-12 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Καλαποθαράκος με εύστοχη προσπάθεια από την περιφέρεια και ο Θεοδώρου με δύο εύστοχες βολές βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα και το συγκρότημα του Γαλανού να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 17-22, έπειτα από 4 πόντους του Κιτσαντά και τρίποντο του Σιάποντη. Τους Lyonmen κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Θεοδώρου και Κωστής με 4 πόντους ο καθένας.

Με τον Ζωγράφο να παίρνει μπρος στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 δικούς του πόντους, 3 του Κανελλόπουλου και τρίποντο του Ντρες, οι New World Fix έχτισαν διψήφια 10 πόντων, 26-36, 2:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Πρόλαβαν να αντιδράσουν τα Λιοντάρια στο φινάλε του δεκαλέπτου, καθώς με 6 πόντους του Δημητρίου, 5 του Θεοδώρου και 4 του Κωστή, πλησίασαν στους 4, 34-38!

Μάχη μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την παρέα του Γαλανού να είναι καλύτερη στα σημεία και με 4 πόντους του Ζωγράφου, αλλά και 4 του Κανελλόπουλου, έφτασε στη νίκη με 50-51. Ο Θεοδώρου με τρία τρίποντα στα τελευταία λεπτά έκανε ό,τι περνούσε από τα χέρια του για να χαρίσει τη νίκη στους Lyonmen, χωρίς όμως να αρκούν στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/3 βολές, 16/55 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/8 βολές, 15/46 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 6 λάθη.

Πολυτιμότερος των Lyonmen ο Θεοδωροθ με 20 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 4/12 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Hall of Brands mvp των New World Fix ο Ζωγράφος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 7/16 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Lyonmen (Δημητρίου): Θεοδώρου 20 (3), Κωστής 10, Μακρύγιαννης 2, Δημητρίου 9 (1), Τζουβάνας 2, Καλαποθαράκος 7 (1)

New World Fix (Γαλανός): Λογγίτσης 2, Ντρες 3 (1), Ζωγράφος 18, Τσεκουρλούκης 3 (1), Πισσάνος 1, Κανελλόπουλος 7, Σιάποντης 13 (3), Κιτσαντάς 4

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης!