25/10/2022
Athens Crips 16 15 14 9 17 71 -
Greek Freaks 17 13 13 11 13 67 -

Αήττητοι στους "64" οι Athens Crips!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, οι Athens Crips λύγισαν τους μαχητικούς Greek Freaks με 71-67 στο ΣΕΦ, τερματίζοντας έτσι στην πρώτη θέση του 22ου ομίλου του Basketaki Cup, ενώ μαζί τους συνεχίζουν στην φάση των "64" και τα "Φρικιά"!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Greek Freaks να προηγούνται με 16-17, χάρη σε 8 πόντους του Χαλούδη, 4 του Καρανδρέα και τρίποντο του Σκάγκου. Ο Γκουγκούσης με 7 πόντους και ο Κουρκουλής με 3 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους Athens Crips να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 31-30, με τον Παναγιώτη Λάντζα να κυριαρχεί μέσα στην ρακέτα με 6 πόντους. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 7 νέοι πόντοι που πέτυχε ο Χαλούδης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Παπαδόπουλου βρέθηκε για πρώτη φορά στο +6, 36-30, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +2, 45-43, με τον Κουγιουμτζόπουλο να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 6 πόντους, ενώ από ένα τρίποντο έβαλαν οι Γκουγκούσης και Μαρακάκης. Ασταμάτητος ήταν από την άλλη πλευρά ο Χαλούδης, πετυχαίνοντας νέους 8 πόντους, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Υφαντόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 45-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Greek Freaks με τους Χαλούδη και Καρανδρέα να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, προηγούνταν με 49-54, 3:20 για την λήξη. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο υπόλοιπο του ντέρμπι και με 4 πόντους του Κουρκουλή και καλάθι του Παναγιώτη Λάντζα, έστειλαν το ματς στην παράταση, 54-54!

Ούτε και στην πρώτη παράταση μπόρεσαν να λύσουν τις διαφορές τους οι δύο ομάδες και έτσι το ντέρμπι οδηγήθηκε σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, 63-63! Για τους Athens Crips από 3 πόντους είχαν οι Γκουγκούσης, Ζαγαλάκης και Κουρκουλής, ενώ για τα "Φρικιά" 4 πόντους πέτυχε ο Διαθεσόπουλος και ένα τρίποντο ο Κουταλίδης.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο οι "Αθηναίοι" είχαν περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Κουγιουμτζόπουλο, Γκουγκούση και Κουρκουλή, έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 71-67. Ξέμειναν από καύσιμα στα τελευταία λεπτά της δεύτερης παράτασης οι Greek Freaks, με τους Υφαντόπουλο και Σκάγκο να βρίσκουν στόχο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 18/29 βολές, 22/68 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Πήραν 61 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/12 βολές, 21/59 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson mvp των Athens Crips ο Κουρκουλής με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/5 βολές, 6/7 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Greek Freaks ο Χαλούδης με 28 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 7/18 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Λάντζας 12, Γκουγκούσης 17 (2), Κουρκουλής 14, Μαρακάκης 3 (1), Ζαγαλάκης 5, Κουγιουμτζόπουλος 10, Παπαδόπουλος 2, Αργυρούλης 4, Σμυρλής 4

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Σκάγκος 7 (1), Υφαντόπουλος 9 (1), Χαλούδης 28 (3), Καρανδρέας 10, Κουταλίδης 5 (1), Καφετζής 2, Διαθεσόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως για 50 λεπτά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ!