07/10/2020
Hall of Fame 19 7 11 10 - 47 -
Reload 12 18 11 13 - 54 -

Δεν έπεισαν, αλλά έκαναν το 3/3 οι Reload!

Αήττητοι συνεχίζουν στην Elite οι Reload, αφού κέρδισαν στην επιβλητική Basketaki Arena την Hall Of Fame με  54-47. Χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα παραμένει η ομάδα του Σταυρόπουλου!

Από το πρώτο δεκάλεπτο, η Hall Of Fame μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, πιάνοντας στον ύπνο τους Reload. Με τους Κατσιάπη, Βασιλόπουλο και Αγγελόπουλο να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, η Hall Of Fameπροηγήθηκε με 19-12 με το τέλος της περιόδου. Για τους Reload, 5 πόντους έβαλε ο Λουφόπουλος, ενώ 4 πρόσθεσε ο Φράνκι Κοσμίδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά. Οι Reload, παίζοντας φανταστική άμυνα (δέχθηκαν μόλις 7 πόντους) και με τον Φράνκι Κοσμίδη να είναι η αιχμή του δόρατος στην επίθεση, έτρεξαν ένα επιμέρους 18-7 και προηγήθηκαν με το τέλος του ημιχρόνου με 30-26. Για την Hall Of Fame, 3 πόντους σημείωσε ο Αγγελόπουλος.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το παιχνίδι έγινε πολύ νευρικό. Οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να σκοράρουν, παίρνοντας αρκετές φορές βιαστικές επιθέσεις. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 11-11 με τους Reloadνα κρατούν την διαφορά που είχαν των τεσσάρων πόντων, 41-37. Βεργόγιαννης από την μία με 6 πόντους και Βασιλόπουλος από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Στέλιος Λουφόπουλος πήρε το όπλο του. Με 8 σερί πόντους, «κλείδωσε» την τρίτη διαδοχική νίκη των Reload, οι οποίοι και τελικά επιβλήθηκαν με 54-47 της Hall Of Fame. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 6 πόντους με δύο τρίποντα σημείωσε ο Βασιλόπουλος.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Στέλιος Λουφόπουλος με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Αγγελόπουλος με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 3 τάπες.

Συνολικά η Hall Of Fameείχε 14/54 εντός πεδιάς, 8/28 τρίποντα και 11/23 βολές. Πήρε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα, έκανε 12 λάθη και 6 τάπες. Από την άλλη, οι Reloadείχαν 20/71 εντός πεδιάς, 3/21 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 2 τάπες.

Hall Of Fame (Σταυρόπουλος): Κατσιάπης 8, Βασιλόπουλος 15, Αγγελόπουλος 11, Χόντος 6, Γκιόκας 2, Σαραντόπουλος, Σουφλέρης 5.

Reload (Περιβολάρης): Λουφόπουλος 17, Κοσμίδης Γ 2, Λιλής 4, Σούλτης 7, Πανταζής 2, Μπουφούνος, Καραγιάννης, Κοσμίδης Φ 7, Πάτερος 5, Βεργόγιαννης 10, Χαλούδης.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες!