05/10/2023
La Bola De Papel 10 14 13 19 - 56 -
Tripodiakos 7 18 22 16 - 63 -

Αήττητος και ωραίος ο Τριποδιακός!

Τελευταία αγωνιστική για τους ομίλους του Basketaki cup, είχαμε το βράδυ της Πέμπτης στο κλειστό του ΓΣΠ, ανάμεσα σε La Bola de papel και Τριποδιακό με τους γηπεδούχους να αναζητούν την πολυπόθητη νίκη ώστε να προκριθούν στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Τριποδιακού είχε πάρει ήδη την πρόκριση, όμως ήθελε να εξασφαλίσει την πρώτη θέση και έτσι έγινε. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 56-63 και άφησαν εκτός συνέχειας τους μαχητικούς La Bola.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους καθώς μπήκαν πολύ ορεξάτοι, καταφέρνοντας έτσι να προηγηθούν γρήγορα με 9-2. Πολύ δυνατή αρχή έκανε ο Καραϊσκάκης για τους La Bola ο οποίος σκόραρε 4 πόντους και μάζεψε και 4 ριμπάουντ. Από με την άλλη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μαζέψουν το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου με τους 5 πόντους του Μαυράκη κάνοντας έτσι το 10-7.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, χωρίς κάποια να ξεφύγει. Από την μία για τον Τριποδιακό ανέλαβε δράση ο Κοπτσάς σκοράροντας 8 πόντους με ένα τρίποντο και από την άλλη για τους γηπεδούχους ο Καραθανάσης που χτύπησε πολλές φορές στον αιφνιδιασμό βάζοντας 6 πόντους. Ο πίνακας του σκορ το τέλος του ημιχρόνου έγραφε 24-25 για τον Τριποδιακό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τριποδιακός μπήκε ορεξάτος στην επίθεση με τον Νίκα να αναλαμβάνει δράση και να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι, σκοράροντας έτσι 8 πόντους. Μαζί του στο σκοράρισμα είχε και τον Κοπτσά που είχε βρει ρυθμό βάζοντας 6 πόντους και ανεβάζοντας την διαφορά στο +10. Οι La Bola δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο, σκοράροντας μόνο 13 πόντους με τους Καραθανάση (4π) και Κιφοκέρη (5π) να ξεχωρίζουν.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή και να προκριθούν, όμως ο Τριποδιακός δεν άφησε περιθώρια και επικράτησε με τελικό σκορ 56-63.

BETSSON MVP αναδείχθηκε ο τρομερός Κοπτσάς με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ τελείωσε το ματς χωρίς λάθος. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Καραθανάσης με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος.

Οι La Bola de papel είχαν 9/11 βολές, 19/40 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Ακόμα μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 8 λάθη. Από την άλλη ο Τριποδιακός είχε 14/23 βολές, 14/30 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Μάζεψε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκανε 5 κλεψίματα και 10 λάθη.

La Bola de papel (Αβούρης): Τσουκάλης 4, Καραθανάσης 19 (1), Καραϊσκάκης 8, Κιφοκέρης 9, Σακαράκης 2, Μαρινάκης, Φλώρος 6, Τσουκάλης 2, Οικονομίδης, Κερούλης, Σωτηρόπουλος 6 (2).

Τριποδιακός (Νίκας): Τσαγκάρης, Καρύκας 1, Δημητρακόπουλος, Κοπτσάς 22 (4), Νίκας 16 (2), Μανώλης 8, Θεοδωρικάκος 4, Μαυράκης 12 (1).

Τι μας άρεσε: Η χημεία του του Τριποδιακού!