31/10/2023
Γκουρούδες 26 20 22 14 - 82 -
Somalia Pirates 21 16 16 24 - 77 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι Γκουρούδες!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, οι Γκουρούδες στηριζόμενοι στο αστείρευτο επιθετικό ταλέντο που διαθέτουν ως ομάδα, νίκησαν τους Σομαλούς Πειρατές με σκορ 82-77!

Οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα του αγώνα έδειξαν τις διαθέσεις τους, όσον αφορά τη παραγωγικότητα τους στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το επιμέρους 26–21. Οι Γκουρούδες με κύριο όπλο την ευστοχία τους έξω απ’ τη γραμμή την τον 6.75, ευτύχησαν να έχουν ως πρώτους σκόρερ τους Αχή και Οικονόμου με 8 και 7 αντίστοιχα! Στο αντίπαλο στρατό, ο Καλφαγιάννης ηγήθηκε των προσπαθειών των Σομαλών, πληγώνοντας τον αντίπαλο με 11 πόντους.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, αφού οι γηπεδούχοι υπερίσχυσαν και σ’ αυτό δεκάλεπτο, με τους Μελάγιες και Γκίκα να αναλαμβάνουν δράση έξω από τη γραμμή των 6.75 και να οδηγούν εκ του ασφαλούς τους Γκουρούδες στο τέλος του ημιχρόνου σε θέση οδηγού με σκορ 46-37. Στον αντίποδα, ο Καλφαγιάννης συνέχισε να επιβεβαιώνει την φήμη που τον ακολουθεί, ως έναν από τους καλύτερους παίκτες της κατηγορίας, προσθέτοντας στο ενεργητικό του ακόμη 5 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο επίσης πολύ καλός Στραβοπιεράκος.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με στόχο να κρατήσουν το προβάδισμα το οποίο είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, κάτι το οποίο εν τέλει το κατάφεραν, καθώς το πέρας της προτελευταίας στροφής του παιχνιδιού, τους βρήκε σε θέση ισχύος με σκορ 68-53! Αυτή η φορά ήταν η σειρά του Μπαλαούρα να αποτελέσει το πρώτο βιολί των γαλάζιων, σκοράροντας τ4 πόντους, ενώ 7 είχε ο εξαιρετικός Παπαηλιού από την πλευρά των Σομαλών πειρατών.

Στο φίνις της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι, αν και έδωσαν δικαιώματα προς το τέλος του παιχνιδιού,  κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και να φτάσουν στην τρίτη διαδοχική νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 82–77.

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Αχής 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μιχαήλ Καλφαγιάννης είχε 29 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 18/40 δίποντα, 13/35 τρίποντα, 7/14 βολές, 38 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 29/64 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 1/7 βολές, 45 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα και 9 λάθη!

Γκουρούδες(Μελάγιες): Αργυράκης 4, Αχής 20, Βασιλάκης 6, Γκίκας 11, Μελάγιες 16, Μπαλαούρας 11, Οικονόμου 14.

Σομαλοί Πειρατές(Βελιβασάκης): Βρούτσης 4, Γιαννοσπύρος 14, Καλφαγιάννης 29, Ντουλής 4, Παπαηλιού 15, Σταματέας 2, Στραβοπιεράκος 9.

Τι μας άρεσε: Το γεγονός ότι πέντε παίκτες στο νικητών τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων!