06/02/2020
TECHbuddy 19 15 9 10 - 53 -
Patras Havalakers 15 16 10 16 - 57 -

Άκαμπτοι οι Havalakers!

Το ντέρμπι της αγωνιστικής έλαβε μέρος το βράδυ της Πέμπτης στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα. Πιο αναλυτικά, η TechBuddy αντιμετώπισε τους πρωτοπόρους Havalakers. Νικητές εν τέλει, στέφθηκαν οι Havalakers με σκορ 57-53!

Σχετικά καλά επιθετικά άρχισε η 1η περίοδος του αγώνα. Πολύ δυνατά μπήκε ο Λου, τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 11 πόντους. Η απάντηση δόθηκε από όλη την Tech, καθώς μπήκαν 3 τρίποντα ενώ σκοράραν 6 διαφορετικοί παίχτες της παρέας του Βαλέρη.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η 2η περίοδος του παιχνιδιού. Κουπί για τους «χαβαλέδες» συνέχιζε να τραβάει ο Παπαδόπουλος με 7 πόντους. Παρόλα αυτά, η Tech ήταν πολύ δυνατή αμυντικά, ενώ ο Χουρδάκης έκανε «παπάδες» επιθετικά.

Χαμηλό ήταν το σκορ του 3ου δεκαλέπτου. Η απόδοση των 2 ομάδων έπεσε. Οι παίχτες εμφανώς καταβεβλημένοι από την κούραση άλλαξαν το στυλ παιχνιδιού τους. 1 τρίποντο είχε ο captain Βαλέρης για την Tech, ενώ 6 πόντους ο Παπαδόπουλος που είχε πάρει από το χεράκι την ομάδα του.

Με το σκορ να είναι 41-41 όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Έχοντας στο νου του αλλού, ο Παπαδόπουλος με 7 πόντους και συνολικά 30 στο παιχνίδι εξασφάλισε την νίκη για την αρμάδα του Ροκανά, που ήταν παραταγμένη με πολλές απουσίες. Οι 5 πόντοι του Γεωργιόπουλου και οι 4 του Παπαδημητρόπουλου δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την ήττα με σκορ 53-57!

Mvp ήταν ο Νίκος Παπαδόπουλος με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ (1-6), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 40 λεπτά. Σούταρε 6/7 δίποντα (85,7%), 3/6 τρίποντα (50%) και 9/13 βολές (69,2%). Για την Tech ξεχώρισε ο Αντώνης Χουρδάκης με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 23:24 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 2/4 δίποντα (50%), 1/4 τρίποντα (25%) και 0/1 βολές (0%).

Σαν σύνολο, η TechBudy είχε 17/52 δίποντα (32,7%), 6/24 τρίποντα (25%), 1/3 βολές (33,3%), 35 ριμπάουντ (6-29), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι Havalakers είχαν 11/23 δίποντα (47,8%), 6/32 τρίποντα (18,8%), 17/30 βολές (56,7%), 52 ριμπάουντ (10-42), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη.

TechBuddy (Βαλέρης): Βαλέρης 5, Κατσιγιάννης Σ. 3, Μπιλιάνης, Παπαδημητρόπουλος 10, Γεωργιόπουλος 10, Χουρδάκης 7, Αμπατζής 10 (9 ριμπ), Μενεγής 8, Κατσιγιάννης Α.

Havalakers (Ροκανάς): Παπαδόπουλος 30 (7 ριμπ), Καλός 3 (11 ριμπ), Λυκούδης 13 (18 ριμπ), Μακρής 6 (9 ριμπ), Κωνσταντακόπουλος, Ροκανάς 3 (7 ριμπ), Μαγγιώρος 2.

Τι μας άρεσε: Η παραγωγικότητα του Λου!