16/07/2021
Thunderball 28 13 24 15 - 80 -
Limoges 18 23 12 22 - 75 -

Ακάθεκτη για την κούπα η Thunderball!

Το απόγευμα της Πέμπτης 15, Ιουλίου στο κλειστό του Basketaki Arena , σε ένα σπουδαίο ματς απέναντι σε δύο πολύ μεγάλες ομάδες, η Thunderball πήρε την πρόκριση για τους 8 επικρατώντας με 80 – 75 της Limoges.

Τρομερό πρώτο δεκάλεπτο έκανε η Thunderball , πυροβολώντας κατά ριπάς από την περιφέρεια.( Κουτουζής 2, Βελιζιώτης 2, Λάβαρης, Δέδες). Η Limoges ακολουθούσε με τους Καραμούζα(8), Δαβιλά(7) και Μπιλή να σκοράρουν (28 – 18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα με καλάθια από Λάβαρη , Δραγάση και τρίποντο του Σοφούλη. Σιγά-σιγά η Λιμόζ ανέβαζε στροφές και με Μπιλή,Καραμούζα να βάζουν από 4 πόντους μείωσε 35 – 29. Στη συνέχεια η Thunderball βρήκε λύσεις με Κουτουζή και Κόκκινο να πετυχαίνουν από 3 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι με 4 πόντους του Βασιλόπουλου και δύο τρίποντα του Μπιλή έστειλαν τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια (41 – 41).

Μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου η Λιμόζ ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ με Μπιλή και Δαβιλά να οδηγούν στην επίθεση. Στην αντίπερα όχθη η Thunderball , με τον Βελιζιώτη να μοιράζει ασίστ συνεχόμενες στον Κόκκινο(7) έφερε το ματς στα ίσια (53 – 53). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μαγικό τρίλεπτο. Κουτουζής (7) , Βελιζιώτης με τρίποντο και Κόκκινος με δίποντο , ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (65 – 53).

Τρομακτικό ξεκίνημα έκανε η Λιμόζ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με τον Δαβιλά να βάζει 8 πόντους και τους Βασιλόπουλο, Καραμούζα και Μπιλή να ισοφαρίζουν 65 – 65! Νέο σερί της Thunderball με τον Κόκκινο να βάζει 7 συνεχόμενους πόντους και νέα απάντηση από Δαβιλά και Μπιλή για το 72 – 70. Με τρία λεπτά να απομένουν για την λήξη του ματς και παρότι οι γηπεδούχοι έχασαν τον Κουτουζή με πέντε φάουλ , το δίδυμο Βελιζιώτη – Κόκκινου έκανε την διαφορά με 4 πόντους έκαστος. Η Limoges το πάλεψε μέχρις εσχάτων όμως απλά με Δαβιλά και Μπραντίτσα μείωσε στο τελικό 80 – 75.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Βελιζιώτης με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Δαβιλάς με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

H Thunderball είχε 21 / 41 δίποντα, 9 / 27 τρίποντα, 11 / 22 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Η Limoges είχε 21 / 43 δίποντα, 8 / 32 τρίποντα, 9/23 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 16ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Thunderball( Βελιζιώτης): Μάνεσης, Δέδες 3, Βελιζιώτης 21 (12ρ,8ας.),Σοφούλης 3, Δραγάσης 2, Κόκκινος 28, Κουτουζής 18(8ρ.), Λάβαρης 5(13ας.).

Limoges(Δαβιλάς): Δαβιλάς 24(8ρ,8ας.),Μπραντίτσας 3, Καραμούζας 15(6ρ.), Σαμπάνης 3 (10ρ.), Σταμάτης 3, Μπίλης 21 (11ρ.), Βασιλόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα της Thunderball και η μεγάλη ψυχή της Limoges που επέστρεφε συνεχώς στο ματς.