01/11/2021
Αμόκ 27 8 22 21 - 78 -
Lasson BC 8 18 8 14 - 49 -

Ακάθεκτο το τρένο της Αμόκ!

Το βραδάκι του Σαββάτου 30 Οκτωβρίου στον ΓΣΠ, η Αμόκ επιβεβαίωσε την πολύ καλή της κατάσταση, συνάντησε δυσκολίες μόνο για μία περίοδο από την Lasson και επικράτησε εύκολα με 78 – 49 κάνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στον όμιλο.

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο από την Αμόκ που με πρωταγωνιστές τους Ορφανό και Τριανταφύλλη με 9 πόντους αντίστοιχα ανέβασαν από νωρίς την διαφορά(27-8). Η Lasson που είχε προβλήματα σε άμυνα και επίθεση είδε μόνο τον Φ. Καραμπά να ξεχωρίζει με 6 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κρατούσαν μεν το προβάδισμα με νέο τρίποντο του Τριανταφύλλη και βοήθειες από Ιωαννίδη, Πουμπουρίδη και Ορφανό, αλλά η αντεπίθεση διαρκείας της Lasson μείωσε την διαφορά στους 9(35-26). Ο Φ. Καραμπάς ήταν ο ηγέτης στην επίθεση με 7 πόντους κι από κοντά οι Κρητικός και Κοντονάτσιος με τρίποντα.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι στροφές πετυχαίνοντας 22 πόντους. Ο Ορφανός ήταν μπροστάρης στην επίθεση με 9 πόντους και έχει από κοντά τον Κρινή με 7, ενώ για τους φιλοξενούμενους που έμειναν χαμηλά στο σκορ , ο Κρητικός πέτυχε 4 πόντους.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Lasson προσπαθούσε να μειώσει με Φ.Καραμπά(5), Α.Καραμπά(4)και Ντίσιο χωρίς όμως να απειλεί, ενώ για την ασταμάτητη Αμόκ, Αβαρκιώτης ,Πουμπουρίδης, Τριανταφύλλης με τρίποντα και Ιωαννίδης με 6 συνεχόμενους πόντους, υπέγραφαν το τελικό 78-49.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Ορφανός με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Καραμπάς με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Αμόκ είχε 19 / 43 δίποντα, 9 / 23 τρίποντα, 13 / 26 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Η Lasson είχε 15 / 53 δίποντα, 4 / 16 τρίποντα, 7 / 20 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη.

Αμοκ(Αβαρκιώτης): Αβαρκιώτης 11, Γράψας 4, Δουρακάκης, Ιωαννίδης 8, Καραθάνος 4, Μπακόλας, Ορφανός 23(10ρ.), Πουμπουρίδης 9, Τριανταφύλλης 12(7ρ.), Κρινής 7(9ρ.).

Lasson (Α.Καραμπάς ): Α. Καραμπάς 6(6ρ.), Φ. Καραμπάς 19(8ρ.), Κοντονάτσιος 5, Κρητικός 9(8ρ.), Ντίτσιος 5(12ρ.), Συλλάς 2, Τσουπαρόπουλος 3(6ρ.), Μανίκας.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού και η ποιότητα της Αμόκ.