13/10/2021
Reload 14 23 11 20 12 80 -
Uncle Drew 21 12 16 19 16 84 -

Ακάθεκτο το τρένο των Uncle Drew!

Μια συγκλονιστική αναμέτρηση παρακολουθήσαμε στο Athens Sports Hall το βράδυ της Δευτέρας, 11 Οκτωβρίου, ανάμεσα στους Reload και τους Uncle Drew, με τους «Θείους» να παίρνουν το τέταρτο ροζ φύλλο με 80-84 ,σε ισάριθμα παιχνίδια ,στο έξτρα πεντάλεπτο του παιχνιδιού και να συνεχίζουν  ακάθεκτοι την ξέφρενη πορεία τους στην Elite League.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς  για Reload, με τους  Βεργόγιαννη και Λουφόπουλο να κλέβουν μπάλες , να βγάζουν υποδειγματικούς αιφνιδιασμούς και να δίνουν προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα τους (8-2). Από την άλλη οι Drew δεν άργησαν να αντιδράσουν και να απαντήσουν με ένα σερί 12-0, με Βλυσσίδη και Μπονάτσο να οδηγούν στο σκοράρισμα και Κάρμα – Βαρβαρίδη να τους ακολουθούν, κάνοντας το 8-14. Οι Drew συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό σε όλο το δεκάλεπτο, απαντώντας σε όλες τις ατομικές προσπάθειες  των αντιπάλων, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 14- 21 υπέρ τους.

Συνέχεια για τις δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο και το derby καλά κρατεί. Τα  καλάθια από Λιλή και Ορέστη για Reload και Χριστοδουλόπουλο – Μπονάτσο για Drew , ανέβασαν το σκορ στο 24- 29, στα μισά της δεύτερης περιόδου. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τους παίκτες να πυροβολούν απ όλες τις θέσεις, διαμορφώνοντας το 29 -33 στο 8ο λεπτό της περιόδου. Δύο λεπτά πριν το ημίχρονο, οι Reload αποφάσισαν ότι έπρεπε να «πατήσουν γκάζι» και με επιθετική πολυφωνία και  άψογες συνεργασίες, έκλεισαν το ημίχρονο στο +4 (37-33).

Δεύτερο ημίχρονο και η εικόνα του παιχνιδιού δεν αλλάζει. Το πρώτο μισό του δεκαλέπτου ανήκει δικαιωματικά στους Reload. Με σφιχτή άμυνα και σουτ από μέση απόσταση ,έγραψαν το 47-39 πέντε λεπτά πριν την λήξη του. Στο δεύτερο μισό οι Drew αφυπνίστηκαν και με ένα σερί 10-0, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα(47-47), με το δεκάλεπτο τελικά να κλείνει με την ζυγαριά να γέρνει υπέρ τους και στο 48-49.

Τελευταίο δεκάλεπτο και οι ομάδες είναι λυσσασμένες για την νίκη.  Το σκορ έχει συνεχείς εναλλαγές,  με τους δύο αντιπάλους να δίνουν το 100% σε άμυνα και επίθεση και  τον πίνακα να γράφει 56-59, πέντε λεπτά πριν την λήξη του ματς. Οι Drew βρίσκονται μπροστά τρία λεπτά πριν το τελος(56-61), με τους Reload να κάνουν 6-0 σερί και να φέρνουν το ματς υπέρ τους(62-61). Οι ανατροπές δεν σταμάτησαν, μέχρι που η κόρνα της λήξης έφερε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισοπαλία(68-68), οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Με την αρχή του έξτρα πεντάλεπτου, φάνηκε ότι οι Reload ήταν πιο ψύχραιμοι, τρέχοντας ένα σερί 5-0, με Τριχιά και Πανταζή να φαίνονται ασταμάτητοι. Με το σκορ στο 73-68, είχαμε ηχηρή απάντηση από τον Κάρμα, ο οποίος με προσωπικές ενέργειες έφερε το σκορ στο 75-73, δίνοντας ώθηση στην ομάδα του. Οι σκληρές μάχες συνεχίστηκαν, με τον Συρόγλου και Μπονάτσο να λένε τελικά την τελευταία λέξη και να δίνουν ένα εκπληκτικό δίποντο στην ομάδα.

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Μπονάτσος με 19 πόντους , 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ  , ενώ για τους ηττημένους ο καταπληκτικός Θανάσης Τριχιάς  είχε 22 πόντους , 3 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι Uncle Drew είχαν συνολικά  16/36 δίποντα , 13/40 τρίποντα , 13/19 βολές , 46 ριμπάουντ , 18 ασίστ , 4 κλεψίματα ,5 κοψίματα και 15 λάθη . Οι Reload είχαν  28/53 δίποντα , 5/27 τρίποντα , 9/17 βολές , 48 ριμπάουντ , 16 ασίστ , 6 κλεψίματα  και 9 λάθη .

Reload(Πανταζής): Ορέστης 13 , Λουφόπουλος 11 , Τριχιάς 22 , Λιλής 7, Σούλτης 3 , Πανταζής 10 , Βεργογιάννης 14 .

Uncle Drew(Χριστοδουλόπουλος) : Συρόγλου15 , Βλυσσίδης 6 , Χριστοδουλόπουλος 6 , Βαρβαρίδης 10  , Μπονάτσος 19 , Κάρμας 13 , Οικονομάκος 2 , Κανδηράκης , Ραπανάκης , Αγγελογιαννόπουλος 13 .

Τι μας άρεσε : H fair play κίνηση του Νίκου Οικονομάκου, σε χρονικό σημείο που ο αγώνας είχε πάρει φωτιά, με αποτέλεσμα να αναγκάσει τους διαιτητές να αλλάξουν την αρχική τους απόφαση και να δώσουν τη μπάλα στη πλευρά  των Reload .Μπράβο Νικόλα .