08/11/2021
N.A. 99ers 11 12 9 16 - 48 -
Indians 24 11 11 14 - 60 -

Ακάθεκτοι οι Indians!

Οι Indians πέτυχαν μία ακόμα νίκη στον δρόμο τους για το πρωτάθλημα το απόγευμα του Σαββάτου, καθώς παίρνοντας από νωρίς τα ηνία του αγώνα, επικράτησαν σχετικά εύκολα απέναντι στους νεανικούς N.A.99ers με 48-60.

Οι Indians Επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί στο πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας διαφορά 13 πόντων(11-24) . Ο Βασσάλος ήταν πρωταγωνιστής στην επίθεση με 8 πόντους και από κοντά Μπακάλης και Μητσάκος με 4, ενώ για τους γηπεδούχους Καθάριος και Καζάκος έβαλαν από 4 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο οι Indians ξεκίνησαν με την δεύτερη πεντάδα με τους ρυθμούς να πέφτουν . Ο Μηνάς έπαιζε τρομερές άμυνες, Ζήσης και Κοσκίνας κρατούσαν το προβάδισμα βάζοντας από 4 πόντους . Για τους 99ρηδες Καζάκος με 4 και Κουρεμένος με τρίποντο έβγαιναν μπροστά , για το 23 – 35 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι 99ers προσπαθούσαν να μειώσουν με τρίποντο του Δημάδη,4 του Γιαννόπουλου και καλάθι του Καζάκου, αλλά οι Ινδιάνοι με Βασσάλο και Μητσάκο κυρίως , να βάζουν από 4 πόντους, παρέμεναν μπροστά με 32 – 46.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σκοπό να καθαρίσουν το ματς με βολές του Σκενδέρογλου και δίποντο του Κασιμάτη, αλλά οι 99ers δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Δημάδης με 10 προσωπικούς του πόντους μείωσε 42 – 50 , τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη. Εκείνη τη στιγμή η ομάδα του Ρόϊνα ξύπνησε και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βασσάλο με 8 πόντους και τον Σκενδέρογλου κυρίαρχο των αιθέρων, καθάρισε ουσιαστικά το ματς(42-60). Ο Δημάδης πέτυχε δύο ακόμα τρίποντα για τους N.A.99ers και διαμόρφωσε το τελικό 48 – 60.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Βασσάλος με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Δημάδης με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι N.A.99ers είχαν 13 / 50 δίποντα, 6 / 20 τρίποντα, 4 / 11 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Indians είχαν 21 / 52 δίποντα, 0 / 11 τρίποντα, 18 / 22 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

N.A.99ers(Καζάκος): Καζάκος 11 (6ρ.), Γιαννόπουλος 2, Κουρεμένος 3, Καθάριος 6(7ρ.), Δεδεψίδης, Λουκαΐδης 2(12ρ.), Δημάδης 24(8ρ.).

Indians (Ρόϊνας): Μηνάς 4, Μητσάκος 8 (9ρ.), Κοσκίνας 4, Ζήσης 6, Φαραός, Μπακάλης 4(8ρ.), Κασσιμάτης 8 (7ρ.), Βασσάλος 19(7ρ.), Σκενδέρογλου 7(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Γρήγορο παιχνίδι από δύο ταχύτατες ομάδες.