23/02/2024
New York Prits 14 8 15 8 - 45 -
Nobelistes 7 19 13 10 - 49 -

Ακάθεκτοι οι Nobelistes, άντεξαν στην πίεση των Prits

Αν και οι New York Prits προέβαλαν μεγάλη αντίσταση και κοίταξαν στα μάτια τους πρωτοπόρους της Development League, Νοbelistes, οι «ροζ» ήταν τελικά εκείνοι που πήραν τη νίκη, μετά από ένα ματς με φινάλε - θρίλερ (45-49). Oι νεαροί Nobelistes έδειξαν πως φέτος διαθέτουν μέταλλο νικητή και είναι ικανοί για νίκες, ακόμα και σε παιχνίδια που τους στραβώνουν, την ώρα που οι New York έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φτάσουν σε μια τεράστια νίκη εκτός προγράμματος.

Το Α' ημίχρονο κύλησε ακριβώς όπως ήθελαν οι Prits, που έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους και αιφνιδίασαν τους Nobelistes. Με τη μπάλα να περνάει συνεχώς μέσα στη ρακέτα και τους Παγώνη και Ηλιόκαυτο να τελειώνουν τις φάσεις, οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με double score στο Α' δεκάλεπτο (14-7), ενώ στη Β' περίοδο κατάφεραν να διαχειριστούν άψογα το προβάδισμα αυτό και να πάνε στο ημίχρονο με +9 (29-20).

Το turning point της αναμέτρησης ήταν το Γ' δεκάλεπτο, εκεί όπου οι «ροζ» γύρισαν τον διακόπτη και έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 8-19, με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα (37-39). Η άμυνά τους λειτούργησε υποδειγματικά και συνάμα έτρεξαν το γήπεδο και άλλαξαν τη ροή του αγώνα. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν κακό ποιοτικό, οι άμυνες κυριάρχησαν και τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο, με τους Nobelistes να φτάνουν σε μια τεράστια νίκη, δια πυρός και σιδήρου.