05/11/2019
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 21 18 13 21 - 73 -
Godfathers 3 11 11 13 - 35 -

Ακάθεκτος συνεχίζει την πορεία του ο Α.Σ.Κ Αρισταίος!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Πλάτωνα, ο Α.Σ.Κ Αρισταίος υποδέχτηκε τoυς Godfathers. Σε ένα ακόμη παιχνίδι του πρώτου ομίλου της Development 2 League oι γηπεδούχοι που είχαν ένα άνετο βράδυ με τους Παούρη Γιώργο(20π.)και Παούρη Βασίλη(14π.) έγραψαν το 2/2 κόντρα στην παρέα των Φρέρη(8π.) και Σγουρίδη(10π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 73-35 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

Δυναμικά ξεκίνησαν στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι γράφοντας ένα σερί 16 πόντων εκ των οποίων οι οκτώ του Παούρη Γιώργου και οκτώ του Βαλερά. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με μία βολή του Φρέρη και ένα καλάθι του Πούλη για το 16-3, δύο λεπτά πριν την λήξη της περιόδου. Στα τελευταία δύο λεπτά ο Παούρης Γιώργος με πέντε ακόμη πόντους έκλεισε την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 21-3.

Στο -13 κρατήθηκαν στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι Godfathrers με το σκορ να είναι 23-10, αλλά ένα γρήγορα σερί του Αρισταίου 11 πόντων, με κύριο πρωταγωνιστή τον Παούρη Βασίλη(7π.) , έγραψαν το 34-10. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τέσσερις πόντους του Σγουρίδη, αλλά ο Βασίλης Παούρης με δικό του τρίποντο πριν την λήξη, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με σκορ 39-14.

Στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έγραψαν 13 συνολικούς πόντους, με πρωταγωνιστή τον Παναγιωταράκο, που έγραψε έξι προσωπικούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι μίλησαν με 11 δικούς τους από Γεωργαντά, Σγουρίδη, Τσεβά και το τρίποντο του Φρέρη. Σκορ τρίτης περιόδου 52-22.

Σε παρόμοιο ρυθμό κύλησε και η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης με τον Αρισταίο να κάνει το πιο παραγωγικό του δεκάλεπτο, ενώ Σαΐτης, Βαλεράς και Κανιάς πρωταγωνίστησαν στην επίθεση της ομάδας τους. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι έγραψαν 13 πόντους με τον Πούλη να γράφει έξι προσωπικούς και να κρατά τα ηνία της επίθεσης. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 73-35.

Στο τέλος του αγώνα ο Α.Σ.Κ. Αρισταίος είχε 31/51 δίποντα(60,8%), 3/17 τρίποντα(17,6%) και 2/7 βολές(26,8%). Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, πραγματοποίησαν 11 κλεψίματα ενώ έκαναν 18 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Godfathers είχαν 11/43 δίποντα(25,6%), 3/25 τρίποντα(12%) και 4/15 βολές (26,7%). Αντίστοιχα πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ και έκαναν 9 κλεψίματα, 15 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Γιώργος Παούρης με 20 πόντους, έχοντας 8/10 δίποντα(80%), 1/3 τρίποντα(33,3%) και 1/1 βολές(100%) ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Σγουρίδης με 10 πόντους έχοντας 5/12 δίποντα (41,7%) , ενώ παράλληλα έγραψε 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Α.Σ.Κ Αρισταίος(Δεμένεγας): Παναγιωταράκος 6, Σαΐτης 6, Μουζάκης 1, Κανιάς 6, Κορασίδης 2, Βαλεράς 14, Τούντας 2, Μπερκέτης 2, Παούρης Γιώργος 20(1), Παούρης Σταμάτης, Παούρης Βασίλης 14(2)

Godfathers (Πούλης): Πούλης 7, Καραγιάννης 3(1), Τσεβάς, Σγουρίδης 10, Βήχας 2, Φρέρης 8(2), Γεωργαντάς 5

Τι μας άρεσε: Γρήγορο παιχνίδι με πολλούς αιφνιδιασμούς.