28/10/2023
Frigo Driver 15 10 16 16 - 57 -
Puronto Raptors 23 15 14 18 - 70 -

Ακόμα μια αγωνιστική, ακόμα μια νίκη!

Πότε θα χάσουν οι Puronto Raptors; Κανείς δεν ξέρει! Το αήττητο κράτησε για ακόμα μία αγωνιστική αφού το βράδυ του Σαββάτου 28 Οκτωβρίου επικράτησαν των Frigo Driver με 57-70. Έτσι πλέον το ρεκόρ τους βρίσκεται στο 7-0, με τους γηπεδούχους από την άλλη να γνωρίζουν την 2η ήττα τους και να πέφτουν στο 4-2.

Στις πρώτες στιγμές του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ. Ο Ουζουνίδης ανέβασε ρυθμούς και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο +10 (9-19). Παπαδάκης, Μιχαλακάκος και Νικόλτσος ήταν εκείνοι που έδιναν κυρίως λύσεις στους Frigo Driver, οι οποίοι στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκαν στο -8(15-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παπαδάκης έκανε προσπάθεια να μειώσει την απόσταση, αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τρόπο να διατηρούν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Ραυτόπουλος, Ουζουνίδης έκαναν καλή δουλειά από κοντά, ενώ ο Βασιλακόπουλος βοήθησε πίσω από τα 6,75. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στη διακοπή του ημιχρόνου με το σκορ στο 25-38.

Οι Puronto Raptors επέστρεψαν δυναμικά από το ημίχρονο και με ένα σερί 0-8 έφτασαν στο 25-46. Ο Μπελάλης πήρε σωστές αποφάσεις, έβαλε χρήσιμα καλάθια και πλέον οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +20(30-50). Οι Frigo Driver, όμως, δεν τα παράτησαν έτσι εύκολα. Μιχαλακάκος και Νικόλτσος, οι οποίοι ήταν και οι πρωταγωνιστές στην επίθεση των γηπεδούχων, δημιούργησαν ένα σερί 11-0 έτσι ώστε να η διαφορά να πέσει σε μονοψήφιο και πάλι (41-50). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 41-52, έπειτα από καλάθι του Ουζουνίδη.

Οι Frigo Driver πλησίασαν ακόμα περισσότερο στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν στο -5(50-55). Σε εκείνο το σημείο όμως οι Puronto Raptors έδειξαν τον χαρακτήρα τους και με σερί 0-15, με τον Ραυτόπουλο να κάνει πολλά πράγματα στην επίθεση, πήγαν το σκορ στο 50-65. Οι Frigo Driver έκαναν ακόμα μία προσπάθεια μήπως μειώσυν ξανά, αλλά πλέον ο χρόνος δεν ήταν σύμμαχος τους. Έτσι οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλή διαχείριση και πήραν τελικά τη νίκη με 57-70.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Ραυτόπουλος με 15 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 11 ριμπάουντ. Από τους Frigo Driver ξεχώρισε ο Σταύρος Μιχαλακάκος με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Frigo Driver μέτρησαν 17/52 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 11/29 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 13 ασίστ, 9 κλεψίματα και 15 λάθη. Οι Puronto Raptors είχαν 29/59 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 6/10 βολές, 55 ριμπάουντ, όπως και 24 ασίστ, 10 κλεψίματα, 21 λάθη και 2 μπλοκ.

Frigo Driver (Παπαδάκης): Γκότσης 2(1ρ.), Νικόλτσος 11(13ρ.), Μιχαλακάκος 18(6ρ.), Μαθιός 4(9ρ.), Παπαδάκης 19(7ρ.), Καπετανάκης 3(1ρ.)

Puronto Raptors (Κατής): Κουλούρης 6(5ρ.), Βασιλακόπουλος 9(2ρ.), Μπότσας 8(8ρ.), Ουζουνίδης 16(9ρ.), Μπελάλης 9(6ρ.), Ιορδάνου 2(1ρ.), Κατής 5(11ρ.), Ραυτόπουλος 15(11ρ.), Σιαπκάς

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως για ακόμα ένα ματς δεν έσπασε το αήττητο των Puronto Raptors!