10/11/2023
Respect 20 22 14 22 - 78 -
SKG Sonics 12 6 14 8 - 40 -

Ακόμα μια μεγάλη νίκη για τους Respect!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με έναν φοβερό ανταγωνισμό, όπου οι Respect κατάφεραν να καλύψουν το προβάδισμα με 20-12. Οι Aξάς και Χατζάκης ξεχώρισαν με εξαιρετικά σουτ και καλή οργάνωση επίθεσης, ενώ οι Ευσταθίου και Απαραμάνης των SKG Sonics προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε με την ανοδική πορεία των Respect, που κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμά τους σε 42-18. Οι Αμοιρίδης, Νεδελκοπούλος και Μυλωνάς πρόσθεσαν πολύτιμους πόντους στο σκορ, ενώ η άμυνα τους ήταν απλά τέλεια. Από την άλλη πλευρά, οι SKG Sonics βρέθηκαν σε δύσκολη θέση, προσπαθώντας να αντιμετωπίσουν την εξαιρετική πίεση από τους αντιπάλους τους και προσπαθώντας να κρατήσουν όσες περισσότερες ανάσες μπορούσαν.

Το τρίτο δεκάλεπτο είδε τους Respect να διατηρούν τον έλεγχο με 56-32 στο σκορ. Οι παίκτες των δύο ομάδων συνέχισαν να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό, με τον Αξάς και τον Χατζάκη να συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν με τις επιδόσεις τους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έφερε την ολοκλήρωση του αγώνα με το τελικό σκορ να είναι 78-40 υπέρ των Respect. Οι Αμοιρίδης, Νεδελκοπούλος και Μυλωνάς συνέχισαν να συνεισφέρουν στο σκορ της ομάδας τους, ενώ οι Ευσταθίου και Απαραμάνης των SKG Sonics προσπάθησαν να διατηρήσουν την ομάδες αλλά η μεγάλη κούραση δεν τουσ άφησε να πετύχουν τα μέγιστα.

MVP του αγώνα είναι ο Πέτρος Νεδελκόπουλος ο οποίος πέτυχε Double Double καθώς είχε 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους SKG Sonics είναι ο Αλέξανδρος Ευσταθίου ο οποίος πέτυχε και αυτός Double Double με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Respect: Μυλωνάς 10 , Ανδρεάδης , Aξάς 18 , Μολυβιάτης 5 (1) , Χατζάκης 12 (2) , Ξένος 9 (1) , Νεδελκοπουλος 10 , Πετρούδης 2 , Γλαντζης 2 , Αμοιρίδης 10

SKG Sonics: Ευσταθίου 17 (1) , Απαραμάνης 11 (1) , Παπαδόπουλος 4 , Χαρταμπιλας 8 (2) , Ξυπόλυτος