21/02/2020
Άξονας BC - - - - - 84 -
Salonica Old Stars - - - - - 64 -

Ακόμα μια νίκη για τον αήττητο Άξονα!

Αήττητη τελείσε τη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η ομάδα του Άξονα, καθώς επικράτησε των Old Stars Salonica με σκορ 84-64.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισοδύναμο από άποψης σκορ. Από τον Άξονα ο Ερμείδης πέτυχε έξι πόντους, ο Σαρόγλου πέντε και ένα τρίποντο πέτυχε ο Γκάτζιος. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Ματούλα ο οποίος σκόραρε 10 πόντους με ένα τρίποντο. Σκορ δεκαλέπτου 16-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε μια από τα ίδια. Ερμείδης με 13 πόντους (δύο τρίποντα), Κυπριανίδης με τέσσερις και Μαργώνης με ένα τρίποντο. Από την άλλη, ο Περρωστής πέτυχε 10 πόντους με δύο τρίποντα και ο Ματούλας συνέχισε το σερί του πετυχαίνοντας οκτώ πόντους με ένα τρίποντο. Σκορ ημιχρόνου 39-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Άξονα πάτησαν γκάζια και αύξησαν τη διαφορά. Ερμείδης με 11 πόντους, και Μαργώνης με δύο τρίποντα, έδειξαν ότι η ομάδα τους ήταν αποφασισμένη να διατηρήσει το αήττητο. Οι Old Stars είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα, με τους Ποτουρίδη, Περατικό, Μαλογιάννη, Ματούλα και Παπαφλωράτο να προσθέτουν το όνομά τους στη λίστα των σκόρερ. Σκορ δεκαλέπτου 23-13.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα ηνία του σκοραρίσματος από πλευράς Άξονα τα ανέλαβε ο Κυπριανίδης που πέτυχε 10 πόντους με ένα τρίποντο. Από τους φιλοξενούμενους, ο Λαθουράκης πέτυχε επτά πόντους με ένα τρίποντο και ο Περρωστής τρεις. Αποτέλεσμα αγώνα 84-64 και ένατη νίκη για τον Άξονα.

Άξονας (Μαργώνης): Τζιβάνης 5, Ερμείδης 34(4), Σαρόγλου 9, Κυπριανίδης 16(1), Κετέντζογλου, Γκάτζιος 5(1), Μαργώνης 15(5)

Old Stars (Λαθουράκης): Λαθουράκης 7(1), Περατικός 4, Ποτουρίδης 5(1), Μπαντής 2, Παπαφλωράτος 2, Ματούλας 25(3), Περρωστής 13(2), Μαλλογιάννης 6.

Τί μας άρεσε: Η επιστροφή Μαργώνη για τον Άξονα που συνοδεύτηκε με πέντε!! τρίποντα και ο ασταμάτητος Ματούλας των Old Stars.