07/01/2023
Μία + Μία 6 9 11 8 - 34 -
Φιορετσίνα 20 15 11 17 - 63 -

Ακόμα τρέχει η Φιορετσίνα!

Φαίνεται πως στις γιορτές δεν έφαγαν όπως... όλοι! Η Φιορετσίνα με όπλο της το ανοιχτό γήπεδο και τους "γοργοπόδαρους" γκαρντ, επιβλήθηκε της Μία + Μία με σκορ 34-63, σε μια πραγματικά όμορφη αναμέτρηση!

Γρήγορο ρυθμό θέλησαν να δώσουν οι φιλοξενούμενοι, με τους Ξυλογιαννόπουλο και Ακρίτα να... πετούν και να ξεχωρίζουν στο προβάδισμα των "μωβ" με 6-20 για πρώτο δεκάλεπτο, με τον Κολυπέρα να... δουλεύει στο ποστ για Μία + Μία.

Η είσοδος του Αθανασόπουλου έδωσε ενέργεια και περιφερειακό σουτ στη Φιορετσίνα, η οποία σε συνδυασμό με καλές άμυνες κρατούσε το προβάδισμα. Οι ενέργειες του ποιοτικού Θεοφίλη βελτίωσαν την εικόνα της Μία + Μία και έκλεισαν το ημίχρονο με την παρέα του πίσω με 15-35.

Ο Πανταζής πήρε προσπάθειες με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους για την αισθητά βελτιωμένη Μία + Μία και μείωσε, με την Φιορετσίνα να χάνει κομμάτι από την ευκολία με την οποία σκόραρε και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-46.

Το παιχνίδι διατήρησε μέχρι τέλους την όμορφη εικόνα του, η Φιορετσίνα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και το τελικό 34-63 ήταν τελικά το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Ακρίτας με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ανδρέας Κολυπέρας με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 14/48 δίποντα, 1/20 τρίποντα, 3/12 βολές, 39 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/41 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 1/3 βολές, 48 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη.

Μία + Μία (Κολυπέρας): Αλβέρτος 5, Θεοφίλης 8, Κολυπέρας 12 (13 ριμπ.), Πανταζής 2, Σπανίδης 5, Τζοτζόκος 2.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος 12, Ακρίτας 6, Γεωργακόπουλος 4, Μαγκούτης 4, Μαλακός 2, Ξυλογιαννόπουλος 13, Παπαγιάννης 10, Σιώλος 2, Στασινόπουλος 4, Χαρικιόπουλος 6.

Τί μας άρεσε: Ένας αγώνας με ρυθμό και όμορφες φάσεις!