03/12/2023
Rakuzan 5 14 6 10 - 35 -
The Roots 10 9 20 11 - 50 -

Ακόμα... τρέχει ο Νικολάου για τους Roots!

Η μπάλα στον Νικολάου και κάντε στην... άκρη! Ο Ηλίας ήταν καταπληκτικός και στις δύο πλευρές του παρκέ, έκλεψε μπάλες, σκόραρε από το τρίποντο και γενικά ήταν "έμπνευση" για τους συμπαίκτες του, με τη Rakuzan να δείχνει πως επιρρεάστηκε από τον τραυματισμό του Αμανατίδη, καθώς πάγωσε τόσο σε διάθεση όσο και σε σκορ, όντας πίσω με 5-10 για πρώτο δεκάλεπτο. Η είσοδος του Λογοθέτη και του Πισιμίση έδωσε.. φτερά στους γηπεδούχους οι οποίοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο ισόπαλο 19-19.

Αν κάτι ξεχώρισε στην τρίτη περίοδο δεν ήταν κάτι άλλο από τα κατορθώματα της αμυντική γραμμής των Roots και της κυριαρχίας των Λαγωνικάκου και Ζαμπάρα στα ριμπάουντ, μαζί με την επιθετική δεινότητα του Νικολάου, ο οποίος σκόραρε κατά... ριπάς στον αιφνιδιασμό και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για το 25-39 τρίτου δεκαλέπτου, με τον Μπολώτα στο τέλος να... μαζεύει κάπως τα πράγματα. Έτσι όμως όπως ήταν η κατάσταση εντός παρκέ και με τους Roots να δείχνουν πως θέλουν να το πάνε μέχρι τέλους, το ροζ φύλλο αγώνα πήγε στα χέρια του Βασίλη του Σοκολάκη και της παρέας του, με τελικό σκορ 35-50.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Νικολάου με 26 πόντους, 2 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λαθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μανώλης Παυλίδης με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/54 δίποντα, 0/15 τρίποντα, 1/3 βολές, 46 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 17 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/39 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 7/13 βολές, 50 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 20 λάθη.

Rakuzan (Παυλίδης): Πισιμίσης 2, Χαΐδος 1, Παυλίδης 10, Γκίκας 6, Λογοθέτης 10, Αμανατίδης, Τούντας, Μπολώτας 6.

The Roots (Σοκολάκης): Νικολάου 26 Λαγωνικάκος 1, Ανδραβίζος Θ. 7, Φιλιππής 2, Γουρνέλος 3, Αργυράκης, Ανδραβίζος Π, Ζαμπάρας, Λουλουργάς 2, Κατσουράνης 2, Γούλας 7.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ του αγώνα!