09/11/2023
Most Wanted 12 15 17 21 - 65 -
Ιπ-πότες 9 13 18 14 - 54 -

Ακόμα τρέχουν οι Most Wanted!

Πέμπτη βράδυ στον Άγιο Νικόλαο οι Most Wanted πήραν την τρίτη φετινή τους νίκη, καταφέρνοντας να επικρατήσουν των μαχητικών Ιπ-ποτών με 65-54 για την Evolution League.

Δυνατές μονομαχίες και γρήγορο μπάσκετ μας έδωσαν οι δυο ομάδες από το ξεκίνημα του αγώνα, καθώς ήθελαν και οι δύο πολύ την τρίτη τους φετινή νίκη. Οι Most Wanted ήταν ελαφρώς καλύτεροι τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, καταφέρνοντας να πάρουν +3 διαφορά από τους φιλοξενούμενους. Λήξη πρώτου δεκαλέπτου 12-9.

Αρχή δευτέρου δεκαλέπτου και η εικόνα δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν συνέχεια κόντρα αντεπιθέσεις με κύριο δράστη τον Βελτσίστα και με εξαιρετικές ασίστ του Μπλιθικιώτη, εξασφάλισαν διαφορά ασφαλείας στο +5. Από την άλλη μεριά οι Ιπ-πότες άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους και έμειναν κοντά στο σκορ. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 27--22.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ιπ-πότες μπήκαν με πάθος στον αγωνιστικό χώρο για να κερδίσουν το τρίτο τους ροζ φύλλο της χρονιάς, χάρη στον εξαιρετικό Σιαπάνη και τις 3 τρίποντες βόμβες του Γκουντόπουλου μείωσαν την διαφορά στους 4. Στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι και με κακές επιστροφές, έδωσαν το δικαίωμα επιστροφής στους φιλοξενούμενους. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 44-40.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα που ήθελε να το πάρει πιο πολύ και αυτή ήταν οι Most Wanted, καθώς με τις κόντρα αντεπιθέσεις, τις σκληρές άμυνες και την αστοχία των φιλοξενούμενων, πήραν την τρίτη τους νίκη στην διοργάνωση τη φετινή χρονιά με σκορ 65-54.

Οι Most Wanted είχαν 16/22 βολές, 20/47 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/15 βολές, 12/35 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και 1 τάπα.

Betsson MVP των Most Wanted ο Μπλιθικιώτης με 9 πόντους ,10 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 5 ασίστ  3 λάθη, ενώ για τους Ιπ-πότες ο Σιαπάνης με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ,  5 ασίστ, 1 κλέψιμο  και 1 λάθος.

Most Wanted (Βελτσίστας): Βελτσίστας 24, Κάλας 6, Κουσάκης 2, Μήτσης, Μιτζέλος, Μπλιθικιώτης 9, Ντάνασης, Παπαδόπουλος 11, Πίκουλης 13

Ιπ-πότες (Ανυφαντής): Ανυφαντής 8, Γκουντόπουλος 12, Κεκεμπάνος 6, Μπαρδούσης 3, Νταλαμπίρας, Ντούκα 2, Πεπόνης 4, Σιαπάνης 17, Χονδροματίδης 2

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ των γηπεδούχων!