18/03/2022
G-vana 7 15 12 11 - 45 -
Young Ballers BC 18 15 13 14 - 60 -

Ακόμα τρέχουν οι Young Ballers!

Εκμεταλλευόμενοι τις αντοχές τους, τα τρεξίματά τους αλλά και τις απουσίες της G-Vanaοι Young Ballers πρόσθεσαν ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 45-60 χωρίς να πιάνουν το μάξιμουμ της απόδοσής τους. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Περιστερίου, το βράδυ της Τετάρτης στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Development II League.

Μετά το πρώτο άστοχο δίλεπτο οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που σημείωσαν τα πρώτα καλάθια στο ματς και έκαναν το σκορ 0-4. Μπορεί η G-Vana να ισοφάρισε πολύ γρήγορα με τον Λιάνας σε 4-4 αλλά στα επόμενα έξι λεπτά οι Ballers έτρεξαν σερί 14-3 κλείνοντας ιδανικά το πρώτο δεκάλεπτο (7-18) χτυπώντας στο transition.

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς οι δύο ομάδες σημείωσαν από 15 πόντους και έτσι η διαφορά των 11 πόντων παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα (22-33). Αυτό ήταν και το παραγωγικό δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να βάζουν στην εξίσωση τον Πεκανί αλλά και τους Πυλαρινό και Νταή.

Η G-Vana από τη μία συνέχισε να σκοράρει κυρίως με καλάθια από το ζωγραφιστό καθώς είχαν πιο δυνατά κορμιά στη ρακέτα αλλά και οι «νεαροί» συνέχισαν να σκοράρουν εύκολα λέιαπ αλλά και κάποια σουτ από μέση και μακρινή απόσταση με αποτέλεσμα να ανεβάσουν κατά έναν πόντο τη διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (34-46).

Το μέγιστο των 15 πόντων το έφτασαν λίγο μετά τη συμπλήρωση 33 λεπτών στο ματς όταν με δίποντο του Στεφανάκου το σκορ έγινε 36-51. Μάλιστα με τρίποντο του ίδιου παίχτη δημιουργήθηκε και το τελικό 45-60 ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα διατηρώντας έτσι και το μάξιμουμ της διαφοράς. Αυτή ήταν η 13η νίκη των «πράσινων» σε 15 αγωνιστικές.

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Λιάνας που σημείωσε 20 πόντους κάνοντας double-doubleμε 14 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 6 λάθη. Betsson mvp για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Στεφανάκος που σημείωσε 16 πόντους κάνοντας double-double με 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 λάθη.

Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 31% (16/51), 15% στα τρίποντα (2/13), 50% από τη γραμμή των βολών (7/14), μάζεψαν 41 ριμπάουντ (13 επιθετικά), μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 24 λάθη. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 40% (18/44), 27% στα τρίποντα (6/22), 54% από τη γραμμή των βολών (6/11), μάζεψαν 44 ριμπάουντ (11 επιθετικά), μοίρασαν 18 ασίστ, έκαναν 14 κλεψίματα και 24 λάθη.

G-Vana (Ψωμιάδης): Νικήτας 2, Τσατσαλής 4, Πυλαρινός 5, Τεντόμας, Ψωμιάδης 4, Νταής 10 (2), Λιάνας 20.

Young Ballers (Στεφανάκος): Γεωργιάδης 11, Στεφανάκος 16 (2), Κοσμόπουλος 7, Ζορμπάνος 4, Βαρκάρης 5 (1), Ανδρεάδης 4, Παππάς 13 (3).

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο και χαλαρό κλίμα που επικράτησε καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.