29/10/2023
San Antonio Smurfs 14 23 13 13 - 63 -
Λεγάμενοι BC 13 17 28 15 - 73 -

Ακόμα βάζει ο Καρτσωνάκης!

Με τον Σπύρο Καρτσωνάκη να είναι on fire στο τελευταίο δεκάλεπτο και να σημειώνει 5 σερί τρίποντα, οι Λεγάμενοι B.C. Piraeus πήραν μεγάλη νίκη απέναντι στα «Στρουμφάκια», τα οποία, αν και οδηγούσαν την αναμέτρηση στο μεγαλύτερο μέρος της, υπέκυψαν στο επιθετικό κρεσέντο των φιλοξενούμενων!

Με τους καλύτερους οιωνούς, από άποψη θεάματος ξεκίνησε το παιχνίδι, με τον Σταύρου να οδηγεί τα Στρουμφάκια με έξι πόντους, ενώ από την άλλη ο Κατσαρός (7π.) και ο Σουλτάτος με ένα τρίποντο έδωσαν λύσεις στους Λεγάμενους. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι μέχρι το τέλος, αλλά ο Γκουρογιάννης με ένα layup στην εκπνοή έδωσε προβάδισμα βραχεία κεφαλής στους Smurfs, 14-13.

Χωρίς να πατήσουν το φρένο συνέχισαν και οι δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Καμαριωτάκη και τον Σιγάλα (4π. έκαστος) να σκοράρουν για τους πειραιώτες, οι οποίοι ωστόσο δεχόμενοι τρίποντα από τον Μουτσιόπουλο, τον Καλαϊτζόγλου και τον Σ.Νινιό βρέθηκαν πίσω με 31-27, 2:54 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Βρεττάκος με ένα τριποντάκι έβγαλε αντίδραση για τους Λεγάμενους, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό, καθώς με ένα έμμεσο τρίποντο του Στρουμπη, οι Smurfs πήραν προβάδισμα επτά πόντων, 37-30, στο τέλος του ημιχρόνου.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Λεγάμενοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και με ηγέτη τον Κατσαρό (4π.), έτρεξαν ενα 7-2 σερί στα πρώτα 3 λεπτά, μειώνοντας έτσι την διαφορά στους δύο, 37-35. Οι Smurfs επανέκτησαν το +7 με καλάθια από τον Νίκα (2π.) και τον Μανδρώνη (3π.), αλλά Δημουλιάς με 2 βολές,  Αγαλόπουλος με ένα γκολ φάουλ και Καρτσωνάκης με 3 τριποντάκια έδωσαν αέρα οχτω πόντων στην ομαδα τους, 50-58 στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Λεγάμενοι μπήκαν αποφασισμένοι και με έξι πόντους του Καρτσωνάκη και πέντε του Βρεττάκου πήραν προβάδισμα 12 πόντων στο σκορ, έξι λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Ο Σ. Νινιος με τέσσερις και ο Ν.Νινιος με τρεις πόντους ηγήθηκαν της επιθετικής προσπάθειας των Smurfs, οι οποίοι όμως τελικά υποχρεώθηκαν με την τέταρτη διαδοχική τους ήττα, με σκορ 63-73.

Betsson MVP για τους Λεγάμενους αναδείχτηκε ο ελεύθερος σκοπευτής Σπύρος Καρτσωνάκης με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους ηττημένους San Antonio Smurfs ξεχώρισε ο Σπύρος Νίνιος με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 23 λεπτά συμμετοχής.

San Antonio Smurfs (Μουτσιόπουλος): Αλέξης 2, Γκουρογιάννης 2, Καλαϊτζόγλου 11, Μανδρώνης 6, Μουτσιόπουλος 8, Μποχωρίδης 2, Νίκας 4, Νινιός Ν. 5, Νινιός Σ. 11, Ρούσσος, Σταύρου 9, Στρουμπής 3.

Λεγάμενοι (Χατζημιχαήλ): Αγαλόπουλος 3, Βρεττάκος 8, Δημουλιάς 10, Ζήμπρας 2, Καμαριωτάκης 9, Καρτσωνάκης 18, Κατσαρός 13, Οικονόμου 3, Σιγάλας 4, Σουλτάτος 3.

Τι μας άρεσε: Το πλούσιο θέαμα της αναμέτρησης!