19/11/2023
Gallika and Piano BC 10 12 14 16 - 52 -
Reptors 16 16 13 19 - 64 -

Aκόμα βάζει τρίποντα ο Σακελλαρόπουλος!

Δεύτερη νίκη για τους Reptors στα πλαίσια του πρώτου ομίλου της Evolution, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι την εκτελεστική δεινότητα του Σακελλαρόπουλου, επικράτησαν με 52-64 των λίγων, αλλά μαχητικών Gallika & Piano.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στον Σπάρτακο, με τον Σακελλαρόπουλο να ευστοχεί σε δύο τρίποντα για τους Reptors και τον Καβαλλιεράτο να οδηγεί την επίθεση των Gallika & Piano με τέσσερις πόντους. Οι αδερφοί Κορρέ έκαναν τη δουλειά για την ομάδα τους και με οχτώ συνολικά πόντους από εκείνους (4π έκαστος), οι Reptors πήραν προβάδισμα έξι πόντων στο σκορ, 10-16.

Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε και από τις δύο ομάδες. Ο Πιερρουτσάκος, εκμεταλλευόμενος την επιθετική του ποιότητα, προσέθεσε ακόμα έξι πόντους στο κασέ του, ενώ από την άλλη ο Σακελλαρόπουλος (5π) ευστόχησε σε ακόμα ένα τρίποντο. Ο Πάγκος (7π) και ο Βαγγέλης Κορρές (4π) πήραν για τα καλά μπρος και έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων, 22-30, στους Reptors, δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Εν τέλει, τα Γαλλικά, παρά τους πέντε πόντους του Κατσίκη, ήταν αυτά που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 22-32 στο τέλος του ημιχρόνου.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα δύο λεπτά οι Reptors, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Πιερρουτσάκος (7π) και Γκίκας (3π), οι οποίοι μείωσαν στην συνέχεια τη διαφορά για τα Γαλλικά, 44-38. Οι Παύλος και Βαγγέλης Κορρές (4π έκαστος) ξανά έβγαλαν το φίδι από την τρύπα για την ομάδα τους, στέλνοντας το σκορ στο 34-45.

Οι Reptors μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς στην τελευταία περίοδο, και με τέσσερις πόντους του Βαγγέλη Κορρέ, ξέφυγαν στο σκορ με + 15, 37-52. Τα Γαλλικά έβγαλαν αντίδραση με το τρίποντο του Πιερρουτσάκου, τους έξι πόντους του Καβαλλιεράτου και τους τέσσερις του Λαγουτάρη, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό, καθώς οι τέσσερις πόντοι από τον Πάγκο κλείδωσαν τη νίκη για τους Reptors, οι οποίοι έφυγαν από τον Σπάρτακο με το δεύτερο ροζ φύλλο για φέτος.

Betsson MVP για τους Reptors αναδείχτηκε ο ελεύθερος σκοπευτής Αντώνης Σακελλαρόπουλος με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τα Γαλλικά ξεχώρισε ο Σταύρος Πιερρουτσάκος με 16 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Gallika & Piano (Πιερρουτσάκος): Λαγουτάρης 7, Πιερρουτσάκος 16, Κατσίκης 10, Καβαλλιεράτος 12, Γκίκας 7.

Reptors (Καίσαρης): Πάγκος 16, Κορρές Ε. 16, Σακελλαρόπουλος 22, Καίσαρης, Κορρές Π. 10, Κοτζακουλάκης.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια και η διάθεση των δύο ομάδων, παρά τις πολλές απουσίες!