01/02/2023
Maccabi Tel Axyn 26 26 26 16 - 94 -
Yugoπλάστιγγα 16 13 14 20 - 63 -

Ακόμα βάζουν οι Maccabi Tel Axyn!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Maccabi Tel Axyn και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Με όμορφες συνεργασίες του Κουφού και του Δερμεντζίδη πήραν κεφαλι στο σκορ, η Yugoπλάστιγγα προσπάθησε να απαντήσει με τα καλάθια του Καπετάνιου διαμορφώνοντας το 26-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά τις τρίποντες βόμβες του Τσώνη και Κουφού. Η Yugοπλάστιγγα δυσκολεύτηκε να βρεί λύσεις στην επίθεση με συνέπεια παρά τα καλάθια του Μούμογλου, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 52-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Maccabi Tel Axyn  συνέχισαν να κυκλοφορούν γρήγορα την μπάλα και με τον Τσώνη να βρίσκει ρυθμό κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Μούμογλου να βγαίνει μπροστά στο σκοράρισμα, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 78-43.

Στη  τέταρτη περίοδο η Yugoπλάστιγγα εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και με όμορφες συνεργασίες του Νίκου και του Κουμάλα κατάφερε να βρεί λύσεις στην επίθεση. Οι Maccabi Tel Axyn συνέχισαν τον γρήγορο ρυθμό που είχαν σε όλο το παιχνίδι και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 94-63.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Μάριος Κουφός με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αντώνης Μούμογλου με 23 πόντους και 24 ριμπάουντ.

Maccabi Tel Axyn: Δερμεντζίδης 13(1), Κουφός 30(4), Κλουπτσόγλου 6(1), Τερζούδης 6, Καρακασίδης 10(1), Κελέκης 2, Τσώνης 21(3), Ηλιάδης 6.

Yugoπλάστιγγα: Καπετάνιος 11(2), Παρταλίδης, Νίκου 8(1), Κουμάλας 7(1), Στέφας, Στεφανίδης 1, Μούμογλου 23.

Τι μας άρεσε: Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Αντώνη Μούμογλου.