08/11/2019
Leontario BC 10 4 13 16 - 49 -
Renegades BC 16 9 10 15 - 58 -

Aκόμη ένα εμπόδιο ξεπέρασαν οι Renegades!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του Seven 2 , οι Leontario υποδέχτηκαν τους Renegades. Σε ένα ακόμη παιχνίδι του πρώτου ομίλου της Development League, oι φιλοξενούμενοι με τους Σαμπατακάκη(20π.) και Βλάχο(12π.) πραγματοποίησαν ένα καλό πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο, στα οποία κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους κόντρα στην παρέα των Πλαγιαννάκου(29π.) και Δημητρακόπουλου(13π.) που πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά ηττήθηκε με τελικό σκορ 49-58. Οι Renegades έγραψαν το 2/2 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά της πρώτης περιόδου οι Renegades προηγήθηκαν με τέσσσερις πόντους από τον Βαφειάδη, ενώ δύο εύστοχες βολές του Δημητρακόπουλου έγραψαν το 2-4. Μέχρι και τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της περιόδου οι Leontario πέρασαν στο +1, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα ξέσπασμα δέκα πόντων, εκ των οποίων τέσσερις του Βαφειάδη μπήκαν στο +9. Ο Πλαγιαννάκος με πέντε προσωπικούς του πόντους μείωσε και έκλεισε την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 10-16.

Στην δεύτερη περίοδο κοντά στο σκορ κρατήθηκαν οι δύο ομάδες με τους Leontario να γράφουν δέκα συνολικούς πόντους με πρωταγωνιστές τον Πλαγιαννάκο(4π.) και Δημητρακόπουλο(5π.). Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι έγραψαν εννέα πόντους με τον Βλάχο(6π.) να αναλαμβάνει τα ηνία της επίθεσής τους κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 20-25.

Μία καλή διαφορά ασφαλείας πήραν οι Renegades στην τρίτη περίοδο, έχοντας να αντιμετωπίσουν στην άμυνα τον Πλαγιαννάκο που βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ γράφοντας 12 προσωπικούς πόντους. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους που έβρισκαν επιθετικές λύσεις, ξεχώρισαν οι Σαμπατακάκης με επτά προσωπικούς πόντους και ο Βλάχος με τέσσερις δικούς του. Σκορ τρίτηε περιόδου 33-41.

Το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο πραγματοποιήσαν οι Leontario στην τελευταία περίοδο γράφοντας 16 συνολικούς πόντους με τους Πλαγιαννάκο(8π.), Δημητρακόπουλο(5π.) και Κωσταντιδέλη(3π.), αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 15 δικούς τους ξεχωρίζοντας τον Σαμπατακάκη που έγραψε έξι ακόμη πόντους. Οι Renegades πήραν την πολυπόθητη νίκη με τελικό σκορ 49-58.

Στο τέλος του αγώνα οι Leontario είχαν 9/21 δίποντα(42,8%), 6/28 τρίποντα(21,4%) και 13/20 βολές(65%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, πραγματοποίησαν 5 κλεψίματα ενώ έκαναν 17 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Renegades είχαν 24/47 δίποντα(51%), 0/10 τρίποντα(0,0%) και 10/29 βολές (34,5%). Αντίστοιχα πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ και έκαναν 10 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος με  29 πόντους, έχοντας 7/10 δίποντα(70%), 3/13 τρίποντα(23,1%) και 6/10 βολές(60%) ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ, 5ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους νικητές ξεχώρισε ο Στέφανος Σαμπατακάκης με 20 πόντους έχοντας 10/14 δίποντα(71,4%), 0/4 τρίποντα(0,0%) και 0/5 βολές(0,0%) ενώ παράλληλα έγραψε 8 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Leontario(Κωσταντιδέλης): Δημητρακόπουλος 13(2), Κορωνάκης 2, Κωσταντιδέλης 5(1), Λαζανάκης Αντώνης, Λαζανάκης Γιάννης, Πλαγιαννάκος 29(3), Προκοπίου, Τσιμπούρης

Renegades(Ευσταθίου): Σαμπατακάκης 20, Ζησιμόπουλος 7, Κολοτούρος 6, Βλάχος 12, Λιόσης, Βαφειάδης 11, Ανδρίτσου 2

Τι μας άρεσε: Δυνατές φάσεις, αιφνιδιασμούς και γκολ φάουλ, είδαμε από τους παίκτες των δύο ομάδων.