11/11/2019
Slam Drunkers 22 9 14 13 - 58 -
Κέρβεροι 16 14 16 17 - 63 -

Ακόμη ένα ροζ..πήραν οι Κέρβεροι!

Το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Πλάτωνα, οι Slam Drunkers υποδέχτηκαν τους Κέρβερους. Σε ένα ακόμη παιχνίδι του δεύτερου ομίλου της Development League, οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν ισάξιες στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους με κορυφαίους τους Αηδονίδη(20π.) και Στραταριδάκη(31π.), να καθαρίζουν το ματς στην τελευταία περίοδο κόντρα στην παρέα των Πολίτη(20π.) και Κουντούρη(13π.) . Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 58-63, και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης με τους Κέρβερους να έχουν ήδη το 2/2.

Το σκορ άνοιξαν οι Slam Drunkers με το τρίποντο του Κακλαμάνη, αλλά η απάντηση ήρθε λίγο αργότερα από το καλάθι του Μπέλση. Μέχρι και το τρίτο λεπτό της περιόδου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με στο σκορ να είναι 13-6, με βασικούς πρωταγωνιστές Πολίτη(4π.) και Κουντούρη(4π.). Οι Κέρβεροι στα τελευταία δύο λεπτά κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά, ξεχωρίζοντας τον Στραταριδάκη που έγραψε 13 προσωπικούς πόντους κλείνοντας την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 22-16.

Δυναμικά ξεκίνησαν οι Κέρβεροι στην δεύτερη περίοδο καταφέρνοντας στα πρώτα πέντε λεπτά να μειώσουν την διαφορά στους τρεις. Στραταριδάκης(5π.), Αηδονίδης(2π.) και Κοκόρης(2π.) έγραψαν το 26-23. Οι Drunkers με τους Πολίτη, Πνευματικό, Μπίτσικα και Ζαχαράκη έγραψαν 16 πόντους στο σύνολο, ενώ στο τελευταίο λεπτό τέσσερις ακόμη πόντοι του Στραταριδάκη έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 31-30.

Ακόμη ένα καλό δεκάλεπτο πραγματοποίησαν οι Κέρβεροι στην τρίτη περίοδο, καθώς στα έξι πρώτα λεπτά έγραψαν τέσσερα τρίποντα φτάνοντας στο +8 για το 36-44. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν με Κουντούρη(4π.), Ζαχαράκη(2π.) και ένα τρίποντο του Πολίτη, ενώ μείωσαν την διαφορά στον πόντο. Σκορ τρίτης περιόδου 45-46.

Στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου οι δύο ομάδες βρέθηκαν στο 47-48, αλλά οι Κέρβεροι με οκτώ σερί πόντους, εκ των οποίων οι τέσσερις του Αηδονίδη, δύο του Συλιγνάκη και δύο του Πατέρα, έγραψαν το 47-56. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Πολίτη, Ζαχαράκη, Μπίτσικα και Κουντούρη, αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τον ρυθμό τους και με Στραταριδάκη και Αηδονίδη να πρωταγωνιστούν, υπέγραψαν την νίκη της ομάδας τους με τελικό σκορ 58-63.

Στο τέλος του αγώνα οι Slam Drunkers είχαν 17/39 δίποντα(43,5%), 6/23 τρίποντα(26,1%) και 6/12 βολές(50%). Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, πραγματοποίησαν 1 κλέψιμο ενώ έκαναν 17 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Κέρβεροι είχαν 16/35 δίποντα(45,7%), 7/33 τρίποντα(21,2%) και 10/17 βολές (58,8%). Αντίστοιχα πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ και έκαναν 10 κλεψίματα, 5 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Σπύρος Πολίτης με  20 πόντους, έχοντας 3/10 δίποντα(30%), 3/8 τρίποντα(37,5%) και 5/9 βολές(55,6%) ενώ μάζεψε 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους νικητές ξεχώρισε ο Δημήτρης Αηδονίδης με 20 πόντους έχοντας 6/11 δίποντα(54,5%), 2/10 τρίποντα(20%) και 2/5 βολές(40%) ενώ παράλληλα έγραψε 7 ριμπάουντ, 3 ασιστ, 3 κλεψίματα και κανένα λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Slam Drunkers(Κουντούρης): Κανάκης 2, Κακλαμάνης 3(1), Κουντούρης 13, Πολίτης 20(3), Πνευματικός 2, Ζαχαράκης 8(2), Μπίτσικας 10, Ρούσιας

Κέρβεροι(Συλιγνάκης): Συλιγνάκης 2, Κουμπής , Κοκόρης 4(1), Μπέλσης 2, Αηδονίδης 20(2), Πατέρας 2, Στραταριδάκης 31(4), Χριστοδουλάκης, Συμσερίδης 2

Τι μας άρεσε: Δυνατό παιχνίδι με ωραίες προσωπικές ενέργειες από τους παίκτες των δύο ομάδων.