20/11/2023
Paliagoura 20 15 10 25 - 70 -
ThunderDogs 3 22 19 22 - 66 -

Ακόμη ένα ντέρμπι βάφτηκε πράσινο!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Elite League, τα Paliagoura αν και απώλεσαν διαφορά δεκαεφτά πόντων, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αξιόμαχων Thunderdogs με σκορ 70-66!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι πράσινοι ήταν καταιγιστικοί, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Σαραντόπουλο, Κασκάνη και Τσόγκα να πραγματοποιούν εκπληκτική εμφάνιση στις δύο πλευρές του παρκέ, κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με το εντυπωσιακό 20–3.

Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, όπου το σκορ ήταν στο 34–17. Ήταν η στιγμή που η παρέα του Παπαγεωργίου ξύπνησε από το αγωνιστικό λήθαργο στο οποίο βρέθηκε, αύξησε κατακόρυφα την ένταση στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού της και με επιμέρους 1-8 έκλεισε το ημίχρονο στο 35–25. Ο Καγιαμανίδης σ’ αυτό το χρονικό διάστημα επιβεβαίωσε την φήμη που τον ακολουθεί ως ένας από τους κορυφαίους γκαρντ της κατηγορίας, πληγώνοντας τον αντίπαλο με 10 πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο απόλυτος ηγέτης των πράσινων που ακούει στο όνομα, Ευάγγελος Αβανίδης, ξεδίπλωσε απλόχερα το πλούσιο επιθετικό ταλέντο του, σκοράροντας 11 πόντους.

Το τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού ανήκε ολοκληρωτικά στους Thunderdogs, οι οποίοι επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με το μαχαίρι στο στόμα, πίεσαν αφόρητα τον αντίπαλο τους, τον κατέβασαν στους δέκα πόντους, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, κυκλοφόρησαν άρτια τη μπάλα, είχαν σωστές επιλογές και με τον Καγιαμανίδη να ηγείται των προσπαθειών τους, αλλά και τον Πέππα να δίνει πολύτιμες λύσεις μέσα από το ζωγραφιστό, έκλεισαν την προτελευταία στροφή στο μείον με σκορ 45– 44, δίνοντας «χιτσκοκικό» χαρακτήρα στο παιχνίδι.

Το τέταρτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού αποτέλεσε διαφήμιση για την διοργάνωση, αλλά και για το άθλημα, καθώς κινήθηκε σε υψηλό σκορ, είχαμε πανέμορφες φάσεις και αμείωτο το ενδιαφέρον καθόλη τη διάρκεια του. Τα Paliagoura με τους Αβανίδη και Τσόγκα να να λαμβάνουν δράση σε όλες τις κρίσιμες τελευταίες στιγμές του αγώνα κατάφεραν να φτάσουν σε μία σπουδαία νίκη επί ενός άξιου αντιπάλου με σκορ 70–66.

Betsson MVP ο Ευάγγελος Αβανίδης με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Καγιαμανίδης είχε 33 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 25/45 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 8/12 βολές, 50 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/36 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 11/14 βολές, 27 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα και 6 λάθη .

Paliagoura(Κασκάνης): Aβανίδης27, Ρουμελιώτης 2, Τσόνγκας 11, Κασκάνης 10 Σαραντόπουλος 15, Σουρλίγκας, Σταφυλάς 5.

Thunderdogs(Παπαγεωργίου): Παπαγεωργίου 3, Σέργης 3, Σεφέρης 6, Κοντός 6, Καγιαμανίδης 33, Δημακαρέας 6, Πρίσιμιτζάκης 1, Πέππας 8.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Αβανίδη και Καγιαμανίδη, το γεγονός ότι τα Paliagoura σε ακόμα ένα ντέρμπι κατάφεραν να φτάσουν στο ροζ φύλλο, αλλά και η αντίδραση των φιλοξενούμενων τη στιγμή που έμειναν στο μείον 17.