05/03/2023
Grava Thunders 7 5 22 15 - 49 -
West Side B.C 19 15 17 21 - 72 -

Ακόμα ένα «βήμα» για τους West Side!

Ακόμα ένα «βήμα» στην προσπάθειά τους για είσοδο στα Playoff έκαναν οι West Side που το απόγευμα της Κυριακής 5 Μαρτίου ξεπέρασαν με ευκολία το εμπόδιο των Grava Thunders με 49-72. Πλέον έχουν ακόμα ένα «τελικό» μπροστά τους, κόντρα στα Ραμολιμέντα και θα αναζητήσουν τη νίκη ώστε να εξασφαλίσουν τη θέση τους στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, έχοντας μέχρι στιγμής ρεκόρ 10-5. Από την άλλη δεν έχει απομείνει κάποιος στόχος για να διεκδικήσουν οι Grava Thunders, οι οποίοι υποχώρησαν στο 3-12.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους και με τον Μπελεχάκη να ξεκινάει «ζεστός» πίσω από τα 6,75 έφτασαν στο 4-12. Ντούρμας και Κυρίτσης βρήκαν λύσεις στην επίθεση για το 7-14, ενώ Τσούλφας και Αθανασιάδης έγραψαν το 7-19 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ρηγόπουλος μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με δύο δικά του τρίποντα ανέβασε την διαφορά στο +18 (7-25). Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την άμυνα των West Side να τους κάνει τη ζωή δύσκολη. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν, επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να σκοράρουν μόλις 5 πόντους και το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά με 12-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Grava Thunders πήραν κάπως μπρος, με τον Βρεττάκο να παίρνει προσπάθειες και να τις βάζει. Ωστόσο οι West Side είχαν αποκτήσει ένα πολύ καλό προβάδισμα, που τους επέτρεπε να παραμείνουν σε απόσταση. Το σκορ προς το τέλος του δεκαλέπτου ήταν στο 29-49, με τον Βρεττάκο να εκτελεί για τρεις κάνοντας το 32-49, λίγο πριν έρθει ο Τριανταφυλλίδης για να γράψει το 32-51. Ο Τσιμπίδης «μίλησε» τελευταίος καθώς ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 34-51 του τρίτου δεκαλέπτου.

Βρεττάκος και Τσιμπίδης κατάφεραν να ρίξουν κάπως την διαφορά στους 13 πόντους (41-54), όμως οι West Side πήρε ξανά φόρα με τους Αθανασιάδη και Τσούλφα να βγαίνουν μπροστά και το σκορ να φτάνει στο 41-64. Πλέον οι φιλοξενούμενοι είχαν «καθαρίσει» το παιχνίδι και χωρίς να αλλάξει κάτι δραματικά στα τελευταία λεπτά, έφτασαν στην επικράτηση με 49-72.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κυριάκος Αθανασιάδης με 15 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 11 ριμπάουντ συνολικά στο ματς. Από τους Grava Thunders εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Δημήτρης Βρεττάκος με 17 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 ριμπάουντ.

Οι Grava Thunders μέτρησαν 14/45 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 9/18 βολές, 32 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Επίσης είχαν 11 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ. Οι West Side μέτρησαν 25/43 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 4/8 βολές, 42 ριμπάουντ, όπως και 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Grava Thunders (Ντούρμας): Βρεττάκος 17(4ρ.), Κυρίτσης 9(4ρ.), Ντούρμας 6(10ρ.), Σχετάκης 2(5ρ.), Σωτηριάδης 7(6ρ.), Τσιμπίδης 8(3ρ.)

West Side (Αδελφόπουλος): Αδελφόπουλος 2(6ρ.), Αθανασιάδης 15(11ρ.), Ανδρεάδης 2, Γαλανόπουλος 4(2ρ.), Γκολώνης 2(2ρ.), Μπελεχάκης 9(3ρ.), Ρηγόπουλος 17(6ρ.), Τριανταφυλλίδης 7(3ρ.), Τσούλφας 14(11ρ.)

Τι μας άρεσε: Το δυναμικό ξεκίνημα των West Side στο ματς.