11/11/2021
Flood BC 11 20 5 29 - 65 -
Gerakas Hawks 10 11 22 11 - 54 -

Ακόμη μια νίκη για την Flood!

Το βράδυ της Τετάρτης 10, Νοεμβρίου, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με τον νικητή να κρίνετε στα τελευταία 3 λεπτά του παιχνιδιού, η Flood κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ απέναντι στους εξαιρετικούς για 35 λεπτά Gerakas Hawks, επικρατώντας τελικά με 65 – 54.

Οι Hawks είχαν το προβάδισμα στα πρώτα πέντε λεπτά με 5 πόντους του Τοπούζογλου και τρίποντο από τον Γκόρο, στη συνέχεια όμως η Flood με τον Ζαφειρόπουλο να βάζει 5 και τους Κουσάση, Βλάχο από ένα καλάθι, πέρασε μπροστά 11 – 10.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Γραβάνης πέτυχε ένα τρίποντο για τους Hawks, όμως οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο. Με τον Δαμίγο να είναι αφεντικό στο ζωγραφιστό και τους Σταματόπουλο, Αλικανιώτη και Καραχάλιο να σκοράρουν, πέρασαν μπροστά 20-13. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάλευαν να επιστρέψουν στο ματς με 4 πόντους του Αβαράκη και βοήθειες από Γραβάνη, Σαρακηνό, αλλά η ομάδα του Ασπιώτη με τον Ζαφειρόπουλο να πετυχαίνει 6 πόντους και τους Δαμίγο, Βλάχο να δίνουν έξτρα βοήθειες, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 31 – 21.

Εκρηκτικό ξεκίνημα έκαναν οι Hawks στην τρίτη περίοδο. Με τον Πικάση να μαζεύει τα ριμπάουντ και να βγάζει ενέργεια , τον Γκόρο να πυροβολεί από παντού με 11 πόντους και τον Σαρακηνό να βάζει ένα τρίποντο , πέρασαν μπροστά 31 – 37. Η Flood είχε μπλοκάρει εντελώς στην επίθεση βρίσκοντας μόνο 5 πόντους με Κουσάση και Ζαφειρόπουλο, για να έρθουν οι φιλοξενούμενοι με νέο τρίποντο του Γκόρου και δίποντο του Πικάση, να γράψουν το 36 – 43.

Η Flood μπήκε αποφασισμένη στην τέταρτη περίοδο και με οδηγό τον αρχηγό Στέφανο Ασπιώτη με 7 πόντους, πέρασε μπροστά 48 – 47. Ο Γκόρος ήταν ασταμάτητος με δύο ακόμα τρίποντα για τους Hawks , με τους φιλοξενούμενους να περνούν για τελευταία φορά μπροστά 51 – 53 , τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Η Flood είχε περισσότερες λύσεις και καθαρότερο μυαλό στο φινάλε του αγώνα και με τους Καραχάλιο(6) και Δαμίγο(7) να βγαίνουν μπροστά, πήρε το ροζ φύλλο με το τελικό 65 – 54 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Γκόρος με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Flood είχε 21 / 49 δίποντα, 3 / 18 τρίποντα, 14 / 21 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη. Οι Hawks είχαν 9 / 31 δίποντα, 9 / 27 τρίποντα, 9 / 19 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Flood(Ασπιώτης): Βλάχος 4, Γρηγορακάκης 2(8ρ.), Ζαφειρόπουλος 16(12ρ.), Σταματόπουλος 3, Καραχάλιος 8, Κουσάσης 14, Ασπιώτης 7, Δαμίγος 9(6ρ.), Αλικανιώτης 2.

Gerakas Hawks (Πικάσης):Σκλαβούνος, Γκόρος 26(10ρ.), Σαρακηνός 7, Πικάσης 2 , Αβαράκης 6, Γραβάνης 5, Τοπούζογλου 5, Τζελέπης, Χαλκίδης 2, Χατζηδάκης 1.

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού από δύο πολύ ποιοτικές ομάδες…