17/12/2023
Terroristas 8 4 15 13 - 40 -
Κλειώ 12 12 22 13 - 59 -

Άκοπα η Κλειώ!

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους και την Κλειώ να προηγείται με 8-12 χάρη στα καλάθια των Σφήκα και Πολυχρονόπουλου. Για τους γηπεδούχους ο Γ. Τσιαούσης ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και παρά τις πολλές απουσίες τους κατάφεραν να "χτίσουν" διψήφια διαφορά (12-24). Ο Τσιώλος ήταν εξαιρετικός στα οργανωτικά του καθήκοντα, ενώ οι Χόρτης, Σφήκας και Λυμπερόπουλος τράβηξαν το κουπί στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις 4 πόντους με τους Γ. Τσιαούση και Λεπίτκα και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα αρκετά παραγωγικό δεκάλεπτο, με τους Λεπίτκα και Θ. Τσιαούση να κάνουν την διαφορά, όμως δεν κατάφεραν να βελτιώσουν την άμυνά τους. Η Κλειώ με μπροστάρη τον Χόρτη σημείωσε 22 πόντους, εκτόξευσε την διαφορά στο +19 (27-46) και έβαλε πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού ο νικητής είχε ήδη κριθεί. Οι... ακούραστοι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι, έβγαλαν πολλούς αιφνιδιασμούς και έφτασαν στη νίκη με το εμφατικό 40-59. Οι "Τρομοκράτες" δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί στο σύνολο της αναμέτρησης και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πολυχρονόπουλος με 8 πόντους (4/9 δίποντα, 0/1 βολή) και 16 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 10/34 δίποντα, 5/28 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/49 δίποντα, 2/17 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ.

Terroristas (Κονοφάος): Κονοφάος 5 (1), Λίτινας 7 (1), Λεπίτκας 7, Μαυρίδης 2, Μπουγάς 3 (1), Τζούδας 4, Γ. Τσιαούσης 9 (1), Θ. Τσιαούσης 3 (1)

Κλειώ (Σφήκας): Λυμπερόπουλος 9, Πολυχρονόπουλος 8, Σφήκας 9, Τσιώλος 11, Χορτης 22 (2)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.