13/05/2023
Brooklyn Nerds 14 11 11 7 - 43 -
Rakuzan 8 13 13 15 - 49 -

Aκούστε το Έλληνες νίκησε η Rakuzan!!!

Σάββατο απόγευμα 13 Μαΐου στο Athens Sports Hall, σε ένα παιχνίδι που οι Brooklyn Nerds ήλεγχαν για 33 λεπτά, η Rakuzan πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της , και έφτασε στην πρώτη της νίκη με 43 – 49 που πανηγυρίστηκε με μεγάλο ενθουσιασμό από τους παίκτες της ομάδας.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό, με τις ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους και τους Nerds να στέκονται ελαφρώς καλύτερα, έχοντας το προβάδισμα με 14 – 6 . Κόσσυβας με 4 και Παπαναστασίου – Γιαννουλάκης με τρίποντα, οδηγούσαν την επίθεση για τους Μπλε, ενώ για την Rakuzan ξεχώρισε ο Λογοθέτης με 4 πόντους, με Αμανατίδη και Καρτζόγλου να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Οι Nerds μπήκαν καλύτερα στην δεύτερη περίοδο με τρίποντο του Καραδάκη και με καλάθια από Φορτσάτο, Κόσσυβα , Χωριανόπουλο, έστειλαν την διαφορά στο + 10. Η Rakuzan που μέχρι τότε αντιμετώπιζε μεγάλα προβλήματα στο επιθετικό κομμάτι, βρήκε ρυθμό και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λογοθέτη με 8 πόντους, τον Ε. Παυλίδη να βάζει 3 και τον Αμανατίδη καλάθι στην εκπνοή, κατάφερε να μειώσει σε 25 – 21.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις από πέντε διαφορετικούς παίκτες κρατώντας την πρωτοπορία και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με πρώτα βιολιά τους Π.Χαΐδο με και Μ.Χαΐδο με 3 πόντους αντίστοιχα, μειώνοντας σε 36 – 34.

Η Rakuzan έδειχνε να πατάει καλύτερα στις αρχές της τέταρτης περιόδου, με Χαΐδο , Αμανατίδη και Παυλίδη να φέρνουν το ματς στον πόντο και τους Φορτσάτο με 4, Παπαναστασίου με δίποντο να δίνουν ξανά το προβάδισμα στους Μπλε με 42 – 38. Με πέντε λεπτά να απομένουν ακόμα για την λήξη του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν σαν τανάλια την άμυνα τους καθώς δέχτηκαν μόλις 1 πόντο και με Λογοθέτη με 4, Χαιδό – Μπαλτάση με 3 πόντους αμφότερους, πήραν το πρώτο ροζ φύλο της ιστορίας τους με 43-49.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παύλος Λογοθέτης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευστάθιος Φορτσάτος με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Nerds είχαν 14 / 49 δίποντα ,4 / 16 τριποντα , 3 / 12 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 22 λάθη.

Η Rakuzan είχε 22 / 59 διποντα, 0 / 12 τρίποντα, 5 / 14 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Brooklyn Nerds(Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης 5, Καραδάκης 3, Κοντορουχάς , Κόσσυβας 6(7ρ.), Λιατόπουλος, Μανταρής 4(10ρ.), Πανδής 2, Παπαναστασίου 8, Φορτσάτος 10(11ρ.).

Rakuzan(Ε.Η. Παυλίδης): Αμανατίδης 8, Καρτζόγλου 4, Λογοθέτης 16, Μπαλτάσης 4(7ρ.), Ε.Η.Παυλίδης, Ε.Σ.Παυλίδης(9ρ.), Ν. Παυλίδης 4, Τούντας 2, Μ. Χαΐδος 4, Π.Χαΐδος 7.

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε ο αγώνας μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα για το ποιος θα πάρει την νίκη.