14/01/2024
Run & Gun B.C 16 18 13 25 - 72 -
Sugar Mountains 15 13 16 14 - 58 -

Άκρη έρχεται ο Μποτώνη!

Το παιχνίδι είχε ωραίο ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κυρίως σε γρήγορες επιθέσεις και τους Run and Gun να κρατούν μικρό προβάδισμα με 16 – 15. Ο γνωστός – άγνωστος Ιωάννης Μποτώνης ήταν ξανά η αιχμή του δόρατος με 9 πόντους, ενώ τους φιλοξενούμενους κρατούσαν κοντά, Al Rajabi με 6 και Λαμπρόπουλος – Μίλε με 3 πόντους αντίστοιχα.

Το παιχνίδι κυμαινόταν στο ίδιο τέμπο στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι και να ανεβάζουν την διαφορά στο + 6 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μποτώνης ήταν ξανά ο πρώτος σκόρερ με 7 πόντους, με τον Γεωργακίου να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 6, ενώ τα Βουνά οδηγούσαν Al Rajabi – Λαμπρόπουλος με 4 πόντους, με τον Μπάρλα να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ψυχωμένοι Sugar Mountains ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλη την διάρκεια και με πολυφωνία στην επίθεση κατάφεραν να περάσουν μπροστά προσωρινά με 40 – 44. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Μπέλλου που στηρίχθηκε ξανά στον επιθετικό οίστρο του Μποτώνη που έβαλε ακόμα 10 πόντους, βρήκε και ένα τρίποντο στην εκπνοή με τον Παπαδόπουλο και διαμόρφωσε το 47 – 44.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, είχε ονοματεπώνυμο και αυτό ήταν του Γιάννη Μποτώνη. Ο εκπληκτικός γκαρντ των γηπεδούχων πέτυχε ακόμα 17 προσωπικούς πόντους, και οδήγησε την ομάδα του στην νίκη με 72 – 58. Στο ίδιο διάστημα οι Mountains που δεν μπορούσαν να τον περιορίσουν, είχαν τους Λαμπρόπουλο και Al Rajabi να παλεύουν με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ιωάννης Μποτώνης με 43 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Al Rajabi με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι Run and Gun είχαν 22/51 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 13/10 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Sugar είχαν 18/49 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 10/19 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Run and Gun(Μπέλλος): Βέργος 4(8ρ.), Γεωργακίου 6, Καλλιάρας 2, Καστρινός 3, Κουρτέσης 8(9ρ.), Μποτώνης 43(12ρ.), Νούκε 3, Παντελάκης, Παπαδόπουλος 3, Στεργίου.

Sugar Mountains(Κούτρας): Al Rajabi 17(11ρ.), Καραμ 3(9ρ.), Κούτρας, Λαμπρόπουλος 21(7ρ.), Mίλε 7, Μουχτής 3, Μπαρλάς 7(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τρομακτική εμφάνιση του πολυτιμότερου παίκτη του αγώνα Γιάννη Μποτώνη.