21/10/2019
Ιπ-πότες 11 4 16 6 - 37 -
Brazzers 20 9 22 19 - 70 -

Άκρως ερωτεύσιμοι οι Brazzers!

Έχοντας επιβάλλει τον δικό τους ρυθμό από την αρχή του αγώνα και με εξαιρετικό μπάσκετ ανά διαστήματα, οι Brazzers κέρδισαν εύκολα τους Ιππότες με 37-70 στον Κολωνό και στην φάση των 32 του Basketaki Cup θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους με τους Λεγάμενους.

Με τους Κωνσταντίνου (8π), Δαρδαμάνη (6π) και Κούρογλου (4π) να ξεκινούν “καυτοί” το ματς, οι Brazzers έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 8-20. Ο Τσιούφης με το δεύτερο τριποντάκι του διαμόρφωσε το 11-20 της πρώτης περιόδου, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο στην αρχή και ο Ρούσσος.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Νίκου Βαρθολομαίου συνέχισε να ελέγχει το ματς και με τους Κούρογλου, Μακρυωνίτη, Δαρδαμάνη και Κωνσταντίνου να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 15-29. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Ιππότες στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Μαυρογιαννάκη και Μούρτζο να ευστοχούν μέσα από το ζωγραφιστό.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν τη νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κίτρινοι, καθώς με ακόμη 7 πόντους του ασταμάτητου Κωνσταντίνου, 5 του Μίλτου Βαρθολομαίου και 4 του Αμπάζογλου, έφτασαν μέχρι και στο +23, 28-51. Το 31-51 της τρίτης περιόδου διαμόρφωσε με τριποντάκι ο Αγγελόπουλος για λογαριασμό των γηπεδούχων, ενώ νωρίτερα τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Μαυρογιαννάκης (8π) και Δουβέας (4π). Σκορ τρίτης 31-51!

Με την διαφορά στους 20, 31-51, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Brazzers έφτασαν εύκολα στη νίκη – πρόκριση με 37-70, έπειτα από 9 πόντους του Κούρογλου που πήρε μπρος και 6 του Ζαφειράκη. Για τους Ιππότες στα τελευταία λεπτά σκόραραν οι Μούρτζος, Αγγελόπουλος και Δουβέας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/4 βολές, 9/48 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 27 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 6/18 βολές, 29/65 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τους Ιππότες ο Τσιούφης με 8 πόντους, έχοντας 1/5 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 κόψιμο. Mvp των Brazzers ο Κωνσταντίνου με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή και 8/16 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Ιππότες (Ρούσσος): Αγγελόπουλος 5 (1), Αγγελής, Τσιούφης 8 (2), Ρουμπής, Δουβέας 6, Μαυρογιαννάκης 10 (2), Ρούσσος 3 (1), Μούρτζος 4, Ανυφαντής 1

Brazzers (Βαρθολομαίος Ν.): Αμπάζογλου 5, Δαρδαμάνης 10, Βαρθολομαίος Μ. 9 (1), Κωνσταντίνου 17, Κοντογεώργος, Κούρογλου 17, Μακρυωνίτης 6, Ζαφειράκης 6 (1)

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο «φωτιά» των Brazzers, Κωνσταντίνου – Κούρογλου, όπως επίσης και το θέαμα που μας πρόσφεραν οι κίτρινοι!