29/10/2023
Αμφιδέξιοι 18 16 13 19 - 66 -
Gran Μανάρια 12 13 12 14 - 51 -

Άκρως επαγγελματική νίκη για τους Αμφιδέξιους!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Αμφιδέξιους στον πρώτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τα Gran Μανάρια με 66-51 στο κλειστό της Ζωφριάς και τους ανάγκασαν στην τρίτη διαδοχική τους ήττα.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Αμφιδέξιοι, καθώς με 7 πόντους του Ρίζου, δύο τρίποντα του Στουρνάρα και ένα του Γκατζιώρα, προηγήθηκαν με 18-12. Το δίδυμο Ισίδωρου Τσίγκου και Σκληρού τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Γκατζιώρα και τρίποντο του Στουρνάρα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μέχρι και στο +11, 31-20, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 34-25. Τα Gran Μανάρια κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 6 νέοι πόντοι που πέτυχε ο Ισίδωρος Τσίγκος και οι 5 του Αλεξανδρίδη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Αμφιδέξιοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 4 νέους πόντους του Γκατζιώρα και τρίποντο του Στουρνάρα, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 47-37. Μέσα από την ρακέτα βρήκε τις λύσεις στην επίθεση η παρέα του Καμπόλη, με τους Ισίδωρο Τσίγκο και Νερούτσο να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 47-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Ρίζο, Στουρνάρα και Γκατζιώρα, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 66-51. Για τους Ασπροπυργιώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Παπαχριστοδούλου με τους 9 πόντους που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 13/28 δίποντα και 11/39 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/7 βολές, 18/32 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Αμφιδέξιων ο Γκατζιώρας με 21 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τα Μανάρια ο Ισίδωρος Τσίγκος με 19 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 8/10 δίποντα, ενώ πήρε 3 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Γεωργόπουλος 4, Γκατζιώρας 21 (3), Ρίζος 15 (2), Σαχάς, Στουρνάρας 18 (6), Τζαβέλλας 6, Τζωρτζάκης 2

Gran Μανάρια (Καμπόλης): Αλεξανδρίδης 8 (2), Καραμπούλας, Λιάκος, Νερούτσος 6, Πέππας, Παπαευσταθίου 2, Παπαχριστοδούλου 7 (1), Σκιαδόπουλος 2, Σκληρός 7, Τσίγκος Α., Τσίγκος Ι. 19

Τι μας άρεσε: Η άψογη διαχείριση του αγώνα από τους Αμφιδέξιους!