24/10/2020
Smokin' Aces 15 4 14 12 - 45 -
Phoenix Bums 7 10 14 15 - 46 -

Αξαμπανόπουλος, και του πουλιού το γάλα!

Με buzzer beater καλάθι του Αξαμπανόπουλου, οι Phoenix Bums έκλεψαν τη νίκη μέσα από τα χέρια των Smokin' Aces με 45-46 και έκαναν το 2/2 στον τέταρτο όμιλο της Master League, αφήνοντας τον αντίπαλο χωρίς ροζ φύλλο.

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Μαυραγάνη (6π) και Αποστόλη Σαπλαούρα (5π), οι Smokin’ Aces πήραν από νωρίς ένα ικανοποιητικό προβάδισμα 8 πόντων, 15-7. Ο Παλαμιδάς με 3 πόντους και οι Καραγιάννης – Μοσκόφογλου με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο, με τους Phoenix Bums να βρίσκουν ρυθμό και με 8 συνεχόμενους πόντους του Αξαμπανόπουλου και καλάθι του Μπαλτζόγλου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 17-17, 1:00 για την ανάπαυλα. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 19-17, μετά από καλάθι του Μαυραγάνη, ενώ νωρίτερα ένα δίποντο είχε ο Αποστόλης Σαπλαούρας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Smokin’ Aces βρέθηκαν για δεύτερη φορά στο +8, 29-21, χάρη σε 4 νέους πόντους του Αποστόλη Σαπλαούρα, 4 του Νίκαινα, 3 του Μητράκη και τρίποντο του Νινιού. Για ακόμη, όμως, μια φορά, το συγκρότημα του Κοβάτσου αντέδρασε και με τους Παλαμιδά, Λάσπα και Μοσκόφογλου να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, πλησίασε στο καλάθι, 33-31, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, καθώς με καλάθι του Μαυραγάνη στα 3″ πριν το τέλος, οι “Άσσοι” βρίσκονταν μπροστά με 45-44, ενώ νωρίτερα από 3 πόντους είχαν τα αδέρφια Σαπλαούρα. Ωστόσο, την τελευταία λέξη του ντέρμπι την είπε ο Αξαμπανόπουλος, ο οποίος με follow μετά από άστοχη προσπάθεια του Λάσπα, χάρισε τη νίκη στους “Αλήτες” με 45-46, ενώ πιο πριν 6 πόντους είχε ο Παλαμιδάς και 4 ο Μοσκόφογλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/17 βολές, 10/32 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/30 βολές, έκλεψαν 19/49 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Smokin’ Aces ο Αποστόλης Σαπλαούρας με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/11 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Phoenix Bums ο Αξαμπανόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/5 βολές και 6/12 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Smokin’ Aces (Παπαζήσης): Σαπλαούρας Αλ. 5, Νίκαινας 6, Μακρής, Νινιός 5 (1), Μητράκης 3, Σαπλαούρας Απ. 14 (2), Παπαζήσης, Μαυραγάνης 12 (1)

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Παλαμιδάς 13, Δασκαλάκης, Αξαμπανόπουλος 12, Μοσκόφογλου 10, Καραγιάννης 2, Μπαλτζόγλου 2, Χουλιαράς 1, Καπετανάκης, Λάσπας 6

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!