24/07/2020
Δαλάι Κλάμα 22 27 16 12 - 77 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 10 18 22 20 - 70 -

Άξια στην Development οι Δαλάι Κλάμα!!

Με δεύτερη, πιο δύσκολη νίκη αυτή τη φορά ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους με άνοδο στην Development οι Δαλάι Κλάμα του Λάζαρου Μπουρελάκου, καθώς το βράδυ της Πέμπτης 23, Ιουλίου επικράτησαν με 77 – 70 του πολύ μαχητικού ιδιαιτέρως στο δεύτερο ημίχρονο Αρισταίου του Κώστα Δεμέναγα.

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι Δαλάι Κλάμα έδειξαν τα δόντια τους και με πρωταγωνιστές στο πρώτο δεκάλεπτο τους Χατζάκη(5), Κρινή, Κλούτσο και Σταματόπουλο(5) έχτισαν διαφορά 12 πόντων απέναντι στον Αρισταίο που έβρισκε λύσεις κυρίως με Βαλερά, Σ.Παούρη και Παναγιωταράκο(22-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αρισταίος προσπαθούσε να μπει στο ματς με Σ. Παούρη(7), Τούντα(4), Βαλερά, Κανιά και Ρουσουνέλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, οι πράσινοι όμως με 6 τρίποντα από Κρινή(2), Ντεμελή, Τσιάρα, Μάγο, Κλούτσο και βοήθειες από Μπαλάτσο, Γκανασούλη και Χατζάκη πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 49-28!!

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυνατά βρίσκοντας λύσεις με Ντεμελή(4) και Τσιάρα, αλλά ο Αρισταίος σιγά-σιγά ισορρόπησε και με τον Βαλερά να πετυχαίνει 6 πόντους και 4 του Κανιά μείωσε 55 – 41. Στην συνέχεια ο Κλούτσος ανέλαβε δράση για την ομάδα του Μπουρελάκου με 6 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Βαλεράς με 7 ήταν ο καλύτερος για τους φιλοξενούμενους (65 – 50.).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Δαλάι να σκοράρουν με Κρινή και Μπέη, ενώ για την ομάδα του Δεμέναγα Βαλεράς(4) και Κανιάς(7) ήταν οι μπροστάρηδες για να μειώσουν 70 – 63. Στη συνέχεια ο Σταματόπουλος έβαλε δύο συνεχόμενα καλάθια για τους γηπεδούχους και ο Αρισταίος με 4 πόντους του Τούντα και νέο καλάθι του Κανιά πλησίασε 74 – 70 δύο λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Ο Κλούτσος με τρίποντο από την γωνία έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των Τζιωτών να πάρουν τουλάχιστον τη νίκη διαμορφώνοντας το τελικό 77 – 70.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Κρινής με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταμάτης Παούρης με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι Δαλάι είχαν 21 – 45 δίποντα, 9– 26 τρίποντα, 8 – 20 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Ο Αρισταίος είχε 22 – 55 δίποντα, 5 – 14 τρίποντα, 10 – 25 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 7 λάθη.

Δαλάι Κλάμα(Μπουρελάκος): Τσιάρας 10, Μπαλατσός 7 (10ρ.), Κλούτσος 14, Σταματόπουλος 9 (3ασ.), Μπέης 5(6ρ.), Ντεμελής 7, Κρινής 11(8ρ.), Μάγος 5, Γκανασούλης 2, Χατζάκης 7 (4ασ.).

Αρισταίος (Κ.Δεμέναγας): Ρουσουνέλος 4 (6ρ.), Παναγιωταράκος 2 (10ρ.), Κανιάς 17 (7ρ.), Βαλεράς 24(8ρ.) Τούντας 9 (7ρ.), Σ.Παούρης 14, Β.Παούρης.

Τι μας άρεσε: Η εικόνα των παιχτών των Δαλάι στο τέλος να φωνάζουν αγκαλιά το όνομα του Λάζαρου Μπουρελάκου και η εμφάνιση του Αρισταίου στο δεύτερο ημίχρονο παρά την κούραση από το αυθημερόν ταξίδι από την Τζιά!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός νωρίς του Βασίλη Παούρη.